• facebook
 • rss
 • Biskup Marek Solarczyk

  dodane 25.09.2012 15:54

  Biskup pomocniczy diecezji warszawsko–praskiej. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa: Wszystko jest możliwe dla tego, kto wierzy

   

  Biskup pomocniczy diecezji warszawsko–praskiej   Bp Marek Solarczyk
  Biskup pomocniczy diecezji warszawsko–praskiej
  Tomasz Gołąb/ GN
  Pochodzi z Duczek k. Wołomina. Ukończył Technikum Samochodowe w Warszawie, po maturze wybierając Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne. Święcenia kapłańskie przyjął w katedrze św. Floriana 28 maja 1992 r. z rąk bp. Kazimierza Romaniuka. Pełnił funkcję rzecznika prasowego kurii.

  Był wikariuszem w parafii Św. Feliksa z Kantalicjo w Warszawie, a później - katedralnej przy ul. Floriańskiej. Jest członkiem Warszawskiego Towarzystwa Teologicznego, autorem m.in. książki o duchownych w parlamencie II Rzeczpospolitej.

  22 czerwca 2005 r. został mianowany wicerektorem Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej. Od 26 czerwca 2009 r. był proboszczem parafii katedralnej. Przez 18 lat, jako wikariusz, wicerektor seminarium i proboszcz parafii katedralnej, był nauczycielem religii w Liceum i Gimnazjum im. Króla Władysława IV przy ul. Jagiellońskiej w Warszawie.

  8 października 2011 r. Ojciec Święty Benedykt XVI mianował ks. dr. Marka Solarczyka Biskupem Pomocniczym Diecezji Warszawsko-Praskiej.

  Jest biskupem tytularnym Hólar w Islandii, na kole podbiegunowym. Przyjął zawołanie z Ewangelii Św. Marka: „Omnia possibilia sunt credendi” (Wszystko jest możliwe dla tego, kto wierzy).

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół