• facebook
 • rss
 • Biskup Tadeusz Pikus

  dodane 25.09.2012 16:32

  Biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej

  Urodził się 1 września 1949 r. w Zabielu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1981 r., po ukończeniu Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie. W 1983 r. rozpoczął studia doktoranckie z teologii fundamentalnej na Uniwersytecie Nawarra w Pampelunie (Hiszpania). Po obronie pracy doktorskiej i powrocie do Polski podjął pracę jako referent w Sekretariacie Prymasa Polski, a jednocześnie rozpoczął wykłady z języka łacińskiego i teologii fundamentalnej w WMSD w Warszawie. W 1987 r. został adiunktem na ASTK. W 1988 r. rozpoczął pracę jako prefekt WMSD. Od 1989 r. pełnił funkcję sekretarza Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie.

  W 1990 r. został skierowany jako kapelan Pracowni Konserwacji Zabytków oraz Duszpasterz Polaków w ZSRR do Moskwy, gdzie założył College Teologii Katolickiej św. Tomasza z Akwinu. Mianowany przez abp. Tadeusza Kondrusiewicza dziekanem tegoż College'u i wykładowcą teologii fundamentalnej, w 1992 r.  po zakończonej misji, wrócił do Polski na stanowisko prefekta w seminarium duchownym i wykładowcy na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie. W 1994 r. został wicerektorem WMSD w Warszawie. W 1995 r. wyjechał na rok do Moskwy celem zebrania materiałów do pracy habilitacyjnej. Przez rok uczestniczył w seminariach profesorskich w Instytucie Prawosławnym św. Andrzeja w Moskwie.

  W 1986 r. został mianowany duszpasterzem przedsiębiorców i organizatorów życia gospodarczego w Warszawie, w 1997 r. przejął też obowiązki rektora kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP na Bielanach. Rozpoczął wykłady z teologii fundamentalnej, teologii ekumenicznej, a w 1998 r. - z religiologii w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, które kontynuował po przekształceniu uczelni w Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW) do 2009 r. W latach 1997-99 prowadził też wykłady z teologii fundamentalnej, ekumenicznej i religiologii w Seminarium Duchownym w Grodnie (Białoruś) oraz wykłady z teologii fundamentalnej w Polskim Centrum Katechetycznym w Wilnie. Od 1997 r. należy do Warszawskiego Towarzystwa Teologicznego.

  W 1999 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego teologii w zakresie teologii fundamentalnej. Dwa miesiące później Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji warszawskiej, przydzielając stolicę tytularną Lisinia. Święcenia biskupie przyjął 8 maja 1999 r. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie z rąk kard. Józefa Glempa, Prymasa Polski. 29 maja 1999 r. został przewodniczącym Wydziału Nauki Katolickiej i wikariuszem generalnym Archidiecezji Warszawskiej oraz członkiem Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski. Redagował „Biuletyn Ekumeniczny” oraz zeszyty na „Tydzień powszechnej modlitwy o jedność Chrześcijan” (1999-2010). W 2000 r. Konferencja Episkopatu Polski powołała go na członka Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski oraz ustanowiła swym delegatem ds. dialogu katolików i muzułmanów. W tym samym roku został członkiem Zarządu Głównego Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów w Polsce, a w 2004 r. członkiem tejże Rady. W 2000-2008 r. objął z wyboru Rady Wydziału PWTW funkcję kierownika Wyższych Zawodowych Studiów Katechetycznych Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie Sekcji św. Jana Chrzciciela oraz kierownika kursów doskonalenia zawodowego dla nauczycieli religii-katechetów w PWTW Sekcji św. Jana Chrzciciela.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół