• facebook
 • rss
 • Postawisz auto pod Warszawą

  Marcin Wójcik

  dodane 04.10.2012 10:52

  W Warszawie powstanie 6 podziemnych parkingów, a każdy pomieści od 120 do 1000 samochodów. Największy zostanie prawdopodobnie wybudowany pod placem Konstytucji.

  - Firmy mają czas do 28 listopada na zgłaszanie się do postępowania na wybór partnera prywatnego, który zaprojektuje, wybuduje i będzie eksploatował podziemne parkingi w Warszawie. Oceniamy, że negocjacje zakończymy w 2013 roku, a w kolejnym roku wybrany partner prywatny będzie zdobywał pozwolenia na budowę. Przewidujemy, że budowa pierwszych parkingów mogłaby się zacząć w 2015 roku - mówi Jarosław Kochaniak, wiceprezydent Warszawy.

  W sumie powstanie sześć parkingów. Proponowane lokalizacje to: pod placem Powstańców Warszawy, pod placem Trzech Krzyży, pod ulicą Emilii Plater, pod placem Konstytucji, pod placem Bankowym, pod Rynkiem Mariensztackim, przy ulicy Wybrzeże Gdańskie oraz w okolicach placu Wilsona. Każdy z parkingów - w zależności od wielkości - będzie posiadał od 120 do 1000 miejsc parkingowych.

  Po wybudowaniu partner prywatny będzie zarządzał parkingiem przez cały okres trwania koncesji. Jego wynagrodzeniem będzie prawo do czerpania korzyści z działalności parkingowej oraz z działalności usługowej. Całe przedsięwzięcie finansowane będzie ze środków koncesjonariusza.

  „Głównym celem budowy parkingów podziemnych w Warszawie jest uwolnienie przestrzeni publicznej z istniejących parkingów naziemnych i parkowanych na nich pojazdów. Ponadto, usprawnią i poprawią one warunki parkowania w centrum stolicy oraz wzrośnie bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Dzięki nowym parkingom zmniejszy się także emisja spalin oraz koszty eksploatacji pojazdów poprzez ograniczenie zbędnego ruchu samochodów w poszukiwaniu miejsca parkingowego” – czytamy na stronach Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

  2,5 tysiąca nowych miejsc na pewno ucieszy Warszawiaków - zwłaszcza te w centrum miasta. Pozostaje jeszcze pytanie, ile będzie trzeba zapłacić za godzinę parkowania.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół