• facebook
 • rss
 • Tu podsłuchiwano biskupów

  Tomasz Gołąb

  dodane 13.10.2012 13:56

  14 października zobacz, gdzie zapadają najważniejsze decyzje polskiego Kościoła: siedzibę Episkopatu

  Stoi już 30 lat, ale "zwykli śmiertelnicy" obejrzeć go będą mogli po raz pierwszy. Budynek Sekretariatu Episkopatu Polski przy Skwerze kard. Stefana Wyszyńskiego 6 służy jako miejsce obrad biskupów, a także siedziba niektórych instytucji związanych z polskim Kościołem.

  Z okazji jubileuszu i XII Dnia Papieskiego zwiedzający będą mogli porozmawiać z gospodarzem miejsca – sekretarzem generalnym Episkopatu – bp. Wojciechem Polakiem, rzecznikiem Episkopatu ks. Józefem Klochem i innymi pracownikami Sekretariatu.

  Dzień Otwarty w Sekretariacie KEP rozpocznie Msza św. o godz. 9.30 w pobliskim kościele p.w. Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny przy ul. Żytniej.

  Zwiedzanie budynku zaplanowano od 10.30. Dla zwiedzających otwarte będą pomieszczenia na parterze. To okazja wejścia na oglądaną zwykle tylko w telewizji salę, w której odbywają się obrady biskupów.

  Będzie również można zająć miejsca w fotelach, w których podczas zebrań plenarnych zasiadają przewodniczący i prezydium Episkopatu. W kaplicy zwiedzający będą mogli pomodlić się na klęczniku Jana Pawła II. W salach konferencyjnych obejrzą archiwalne zdjęcia oraz krótki film o historii powstania budynku. Będzie też można zapoznać się z działalnością stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, nazywanej żywym pomnikiem Jana Pawła II.

  Zwiedzanie zakończy się tuż przed godz. 15. Wówczas pracownicy Sekretariatu i przybyli goście przejdą do kościoła, by odmówić wspólnie Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

  Decyzję o wybudowaniu gmachu Sekretariatu Episkopatu, który do tej pory miał główne agendy rozmieszczone w kilku miejscach w Warszawie, podjął Prymas Tysiąclecia. Siedziba Sekretariatu została zlokalizowana na Woli, na terenie należącym do klasztoru Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Kardynał Wyszyński powierzył opracowanie koncepcji siedziby Konferencji Episkopatu ks. Alojzemu Orszulikowi.

  W 1979 r., dokładnie w pierwszą rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża, poświęcił kamień węgielny. Podczas budowy, część robotników okazała się agentami. Instalację elektryczną, wykorzystywaną do podsłuchów zakładał w kilku salach, m.in. plenarnej, gdzie obradują biskupi, funkcjonariusz SB.

  Jan Paweł II był tu dwukrotnie: w 1987 i 1991 r. W domu biskupów przy Skwerze kard. Wyszyńskiego jest do dziś m.in. ornat, w którym odprawił Mszę św. na pl. Defilad.

  Od początku października w kaplicy Sekretariatu obecne są też relikwie bł. Jana Pawła II. Umieszczono je podczas 359. Zebrania Plenarnego KEP, które odbyło się w dniach 2-3 października br. Biskupi dziękowali wtedy za 30-lecie budynku Sekretariatu. 

   

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół