Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Ile kosztuje człowiek?

Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi poprzedza Międzynarodowy Festiwal Filmów. Festiwal rozpoczyna się 16 października w kinie Muranów.

Pokazanych będzie 18 produkcji poświęconych problematyce handlu ludźmi, który wciąż jest poważnym problemem na świecie. Okazuje się, że czasy kupowania niewolników nie minęły. Publiczność obejrzy takie dokumenty, jak „Chiny w kolorze blue”, „Handel ludźmi – śledztwo” oraz „Krew w twoim telefonie”. Będą też fabuły „Hanoi–Warszawa” i „Loverboy”.

„Chiny w kolorze blue” to opowieść o fabryce, która produkuje dżinsy na rynki amerykańskie i europejskie, zatrudniając około 800 osób, głównie młodych kobiet. „Dla nich fabryka to przede wszystkim możliwość zarobienia pieniędzy dla rodziny. Ale jakim kosztem? Film pokazuje łamanie podstawowych praw pracowniczych” – można przeczytać w festiwalowym opisie. Natomiast dokument „Handel ludźmi – śledztwo” jest historią byłego policjanta szukającego człowieka, który sprowadził do domu publicznego w Sydney tajską dziewczynkę.
„Ten film powinien obejrzeć każdy użytkownik telefonu komórkowego” – tak organizatorzy festiwalu zapowiadają projekcję dokumentu „Krew w twoim telefonie”. „W Demokratycznej Republice Konga znajduje się około 70 proc. światowych złóż koltanu. Co to jest koltan? To minerał, z którego pozyskuje się tantal, używany powszechnie w produkcji telefonów komórkowych. Miliony użytkowników komórek na świecie wspierają – choć nieświadomie – zbrodniczy przemysł wydobywczy. Nielegalne kopalnie wykorzystują pracę tysięcy ludzi, także dzieci, którzy pracują w warunkach niewolniczych” – czytamy o filmie w programie.

Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć na stronie: www.18na18.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy