• facebook
 • rss
 • ZTM uczy warszawiaków kultury

  Agata Ślusarczyk

  dodane 16.10.2012 13:44

  Blokowanie wejścia do pojazdu, głośne słuchanie muzyki i nieustępowanie miejsca – to największe uciążliwości stołecznych pasażerów. Edukacyjna akcja ZTM ma to zmienić.

  „Co najbardziej przeszkadza Państwu w zachowaniu innych pasażerów w komunikacji miejskiej?” – to pytanie na swojej stronie internetowej zadał Zarząd Transportu Miejskiego. Okazuje się, że najwięcej mieszkańców Warszawy podróżujących publicznym transportem skarżyło się na blokowanie wyjścia z pojazdu. Uciążliwe było także głośne słuchanie muzyki, rozmowy przez komórkę czy nieustępowanie miejsca potrzebującym. Na podstawie udzielonych odpowiedzi, ZTM stworzył kampanię edukacyjną „Pomyśl o innych, nie jesteś tu sam”.

  Właśnie trwa pierwsza odsłona akcji. W prawie 1200 pojazdach komunikacji miejskiej pojawiły się plakaty z hasłem: „Obywatelu, nie stój murem” dotyczące blokowania wejścia do pojazdu. Na zdjęciu grupa pasażerów tworzy swoisty mur, blokując kobiecie wyjście z pociągu. Na plakacie został umieszczony tekst odnoszący się do sytuacji przedstawionej w scence:

  "Qin Shi Huang, pierwszy Tłoczenie się przy wejściu do pojazdu – to jedna z niedogodności, którą wskazali w sondzie ZTM pasażerowie   Tłoczenie się przy wejściu do pojazdu – to jedna z niedogodności, którą wskazali w sondzie ZTM pasażerowie Agata Ślusarczyk /GN cesarz Chin, rozpoczął budowę Wielkiego Muru Chińskiego, osłaniając północne Chiny przed najazdami ludów z Wielkiego Stepu. Jedną z największych podziemnych fortyfikacji Europy jest Międzyrzecki Rejon Umocniony, wybudowany w latach trzydziestych XX w. Miał stanowić barierę przed oczekiwanym atakiem armii polskiej w razie wybuchu wojny z Francją. Nie grożą nam najazdy obcych ludów w komunikacji, dlatego nie twórz fortyfikacji przed pojazdem, tylko stań z boku wejścia i poczekaj, aż wszyscy wysiądą. Pomyśl o innych, nie jesteś tu sam".

  – Chcemy zachęcić pasażerów do większej empatii, dzięki czemu poprawi się komfort podróży. Jeśli uśmiechniemy się do innych, będziemy uprzejmi, mamy szansę na podobną reakcję zwrotną – przekonują organizatorzy.

  Pierwsza odsłona kampanii potrwa do 17 października. Kolejne dwie rozpoczną się 18 października (głośne słuchanie muzyki i rozmowy przez telefon) oraz 25 października (nieustępowanie miejsca potrzebującym).

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół