• facebook
 • rss
 • Każdy święty chodzi uśmiechnięty

  Agata Ślusarczyk

  dodane 01.11.2012 08:55

  31 października z kościoła przy ul. Gwiaździstej po raz trzeci wyruszyła Żoliborska Procesja Świętych.

  Inicjatywa rozpoczęła się Mszą św. w parafii św. Alberta i Rafała przy ul. Gwiaździstej. – W Roku Wiary przejdziemy ulicami naszej dzielnicy, aby tym, którzy są smutni, pokazać, że jest inny świat, w którym mieszka Pan Bóg i ci, którzy Go kochają – powiedział podczas kazania ks. prałat Tadeusz Bożełko, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki.

  Po Eucharystii i modlitwie Różańcowej uformowała się procesja świętych. O ich obecności w korowodzie przypominały relikwie, proporczyki z ich wizerunkami oraz dzieci, które przebrały się za nich. Korowód z pochodniami wyruszył spod kościoła przy ul. Gwiaździstej. Osiedlowymi uliczkami dotarł do ul. Mickiewicza, którą przeszedł do pl. Wilsona, a następnie do parafii św. Stanisława Kostki. W trakcie marszu śpiewane były radosne pieśni, m.in. z repertuaru Arki Noego.

  Na grobie ks. Jerzego Popiełuszki ułożone zostały niesione przez dzieci i dorosłych relikwie: św. Bronisławy, św. Faustyny, św. Alberta, św. Rafała Kalinowskiego, św. Stanisława Kostki, bł. ks. Jerzego Popiełuszki, bł. Stanisława Popczyńskiego oraz relikwie świętych męczenników. Proboszcz żoliborskiej parafii zawierzył opiece ks. Jerzego i Matce Bożej wszystkich uczestników procesji.

  Na zakończenie w pobliskim Domu Pielgrzyma Amicus odbyła się agapa. Podczas poczęstunku odbył się konkurs na najciekawsze przebranie za świętego. Wśród plejady zbawionych rozpoznać można było m.in. Matkę Bożą, Maksymiliana Kolbego, Franciszka czy Faustynę, a także tych, których rzadziej wspominamy, np. św. Dorotę, Daniela czy Agatę. Wśród przebranych był także św. Mikołaj. – To okazja, by na nowo odkryć wagę świętych orędowników – mówi ks. Michał Wudarczy, wikariusz parafii św. Stanisława Kostki.

  Inicjatywa z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W tegorocznej procesji wzięło udział ponad 200 osób. – W Żoliborskim Pochodzie Świętych biorą udział nie tylko dzieci, ale młodzież, dorośli i całe rodziny – mówi ks. wikariusz.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół