Nowy numer 13/2024 Archiwum

Polityka potrzebuje nauki Kościoła

- Aby bronić wartości chrześcijańskich w polityce, trzeba zgłębiać to, co chcemy sami przekazać oraz dawać przykład własnym życiem - mówił ks. prof. Piotr Mazurkiewicz podczas debaty posoborowej, która 13 i 14 listopada odbywa się na UKSW.

Na temat „niepolitycznej polityczności Kościoła” rozmawiali prelegenci zebrani w sali Auditorium Maximum UKSW przy ul. Wóycickiego w ramach dwudniowej konferencji o współczesnym dorobku Soboru Watykańskiego II w 50. rocznicę jego rozpoczęcia.

Prelegenci byli zgodni, że Sobór wiele zmienił. W wykładzie wstępnym ks. prof. Piotr Mazurkiewicz przypomniał, że już Pan Jezus jasno postawił granicę między tym, co „boskie”, i tym co „cesarskie”. Zainaugurował nowe królestwo, rozłączne od ówczesnej rzeczywistości. - Świecki charakter polityki podkreślił także Sobór Watykański II. Racją było negatywne doświadczenie historyczne Kościoła, który na sojuszu ołtarza i tronu zawsze tracił - podkreślił za nauczaniem Benedykta XVII prelegent i przestrzegł przed pokusą umacniania wiary za pomocą polityki.

- Religia jest potrzebna polityce, gdyż ta pomaga rozumowi odkryć obiektywne zasady moralne. Rozum nieoświecony ma wąski horyzont i narażony jest na popełnianie błędów - mówił ks. prof. Piotr Mazurkiewicz.

Konkretne wnioski ,jakie płyną z soborowych dokumentów, przytoczyła prof. Aniela Dylus z UKSW. Jej zdaniem, największym osiągnięciem spotkania biskupów sprzed 50 lat, było uznanie wolności religijnej. - Kiedyś wymagano uruchomienia środków przymusu, by wymóc wyznawanie wiary, dziś państwo ma zapewnić obywatelowi realizowanie jego przywilejów i pokój - mówiła prelegentka i dodała: W efekcie, neutrale wyznaniowo państwo potrzebuje Kościoła, gdyż samo nie ma kompetencji w zakresie wiary.

Po Soborze narodziła się także nowa koncepcja doskonałości chrześcijańskiej. - Uświęcenie dokonuje się poprzez bycie w świecie, a nie izolację od niego - mówiła. - Takie założenie pociąga za sobą otwartość na każdą osobę, która ze względu na swoją godność ludzką domaga się równego traktowania. To z kolei każe nam otwierać się na międzyludzki dialog – dodała.

O. Maciej Zięba, za Janem Pawłem II, podkreśli także rolę Kościoła jako zasiewu jedności, czyli promowania kultury przebaczenia. Bo bez niej wszelka polityczna debata jest tylko czczą gadaniną.

Organizatorami konferencji „Dylematy obecności Kościoła i chrześcijan w świecie - przełom Soboru Watykańskiego II” są Instytut Politologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie i Fundacja Jerzego Turowicza.

14 listopada prelegenci podejmą temat Kościoła w świecie oraz zastanowią się, kiedy odbędzie się następny sobór. Więcej informacji o konferencji na www.vaticanum2.pl >>

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy