• facebook
 • rss
 • Rozwiąż problemy pani Haliny

  Agata Ślusarczyk

  dodane 14.11.2012 13:10

  Ten spektakl napisało samo życie. Widzowie dopowiedzieli zakończenie. 13 listopada w Bielańskim Ośrodku Kultury można było wziąć udział w interaktywnym przedstawianiu.

  Kiedy przed rozpoczęciem spektaklu, aktorzy osobiście zaczęli witać się z publicznością, wiadomo było, że nie będzie to zwykły, teatralny pokaz.

  W zaaranżowanej na scenę przestrzeni Bielańskiego Ośrodka Kultury wyszła 62-letnia Halina, mężatka z blisko 40-letnim stażem, od kilku lat na emeryturze. Aktorka z ciężkim sercem oznajmiła publiczności, że „jest sama, nic jej się nie chce i nie wie, co ma robić”.

  Życiowe trudności Haliny piętrzą się: dorosłe dziecko, nie zwracając uwagi na plany rodziców, angażuje ich w wychowanie swoich pociech, sąsiedzi wiedzą lepiej, co jest dla niej dobre, a najbliższa rodzina nie daje oczekiwanego wsparcia. Wręcz przeciwnie – podcina skrzydła.

  Szukaniem rozwiązania kłopotów głównej bohaterki - jak na interaktywny spektakl przystało - zajęła się... publiczność. Po spektaklu, w kilkuosobowych grupach widzowie zastanawiali się, jak ocieplić relacje z siostrą, asertywnie stawić czoła wścibskiej sąsiadce czy zaangażować męża w domowe sprawy. I najważniejsze, zadbać o własne szczęście. Rady można było odegrać także w formie krótkich scenek. 

  - Spektakl to zlepek codziennych trosk i wyzwań obecnych w życiu seniora. Dlatego angażowanie się w akcję, może pomóc przełamać utarte schematy – wyjaśnia Karolina Jurga, psycholog zajmująca się starszymi osobami, współorganizatorka projektu.

  Projekt "Seniorzy i młodzi w twórczym działaniu", w ramach którego powstał interaktywny spektakl, realizowany jest w Bielańskim Ośrodku Kultury od lutego 2012 r. przez Stowarzyszenie Praktyków Dramy STOP-KLATKA. Jego ideą jest angażowanie seniorów i młodych w twórcze działanie na rzecz społeczności lokalnej.

  Następny spektakl w Bielańskim Ośrodku Kultury przy ul. Goldoniego 1 będzie można zobaczyć 14 grudnia o godz. 14. Wstęp wolny.

   

   


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół