• facebook
 • rss
 • Przez bramę do Ogrodu Krasińskich

  Tomasz Gołąb

  dodane 06.12.2012 16:45

  108 metrów ogrodzenia z metalowych sztyc oraz wysoka na 5 metrów brama zwieńczona herbem Ślepowron to pierwszy element płotu, który otoczy cały ogród.

  - Brama i ogrodzenie osadzone są na oryginalnej zabytkowej podmurówce, w której okładzinach zachowaliśmy ślady po kulach. Jako świadkowie wydarzeń sprzed 70 laty powinny tu pozostać – powiedziała podczas trwania prac montażowych bramy, Renata Kaznowska, dyrektor Zarządu Terenów Publicznych, odpowiadającego za rewitalizację Ogrodu Krasińskich. – 

  Bramę udało się odtworzyć dzięki jednej fotografii nadesłanej przez mieszkankę Warszawy. Dzięki temu wschodnia pierzeja dawnej ulicy Nalewki wygląda jak dawniej. Wraz z rekonstrukcją ponad stumetrowego ogrodzenia i bramy Ogrodu Krasińskich, po kilkudziesięciu latach do stolicy powrócił fragment przedwojennej Warszawy.

  Wraz z rekonstrukcją ogrodzenia i bramy zaczyna to wyglądać jak przed laty – powiedział Wojciech Bartelski, burmistrz Śródmieścia - po latach zaniedbań ten ogród stanie się najpiękniejszym obiektem w tej części Warszawy. Będzie tu wiele miejsca dla dzieci, matek, będzie więcej słońca. Myślę, że mieszkańcy będą zachwyceni.

  W ogrodzie powstanie także nowy plac zabaw od strony ul. Długiej i fontanna dla dzieci podobna do tej znanej z Podzamcza. Zostanie rozebrany staw i kaskada, a na ich miejsce powstaną nowe – dodaje Kaznowska. Prace w ogrodzie potrwają jeszcze rok. Miasto chce skonsultować z mieszkańcami godziny otwarcia Ogrodu Kraińskich i regulamin użytkowania.

  Brama Ogrodu wybudowana została w XVIII w. podczas realizacji pierwotnego założenia parkowego dla Jana Dobrogosta Krasińskiego. Jej projektantem był Tylman z Gameren.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół