• facebook
 • rss
 • Będzie więcej rowerów i dłuższe trasy

  dodane 11.12.2012 18:00

  Rekord to 500 wypożyczeń przez jedną osobę. Miasto podsumowało pierwszy sezon działania miejskiego roweru.

  Tomasz Leszyński z rowerem miejskim jest za pan brat. Codziennie jeździ nim do pracy, po zakupy, zdarza się, że i na dłuższe przejażdżki. Z komunikacji miejskiej praktycznie nie korzysta. Nic więc dziwnego, że dwa kółka wypożyczył aż 350 razy, trafiając tym samym do ścisłej czołówki osób, które najczęściej korzystały z miejskiej wypożyczalni.

  System wypożyczalni miejskich rowerów działa w stolicy od pięciu miesięcy. Wraz z początkiem grudnia zakończył się sezon rowerowy, czas więc na podsumowanie. - Pierwsze pięć miesięcy działania systemu Veturilo okazał się sukcesem. Obecnie mamy 69 stacji w Śródmieściu, na Bielanach, na Ursynowie i na Bemowie. Docelowo mamy je podwoić – podkreśliła podczas konferencji podsumowującej funkcjonowanie systemu Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.  

  W marcu 2013 r. system rozszerzy się na Śródmieście południowe, część Ochoty, Pragę-Północ, Pragę-Południe (Saska Kępa). Powstaną też stacje finansowane przez inwestorów prywatnych m.in. przy Galerii Mokotów czy Poleczki Business Park.

  W systemie Veturilo aktywnych jest obecnie 47,5 tys. osób. Do tego należy doliczyć ponad 9 tys. użytkowników w systemie Bemowo Bike. Najwięcej użytkowników mieszka w stolicy. Zdarzają się także osoby z tak dalekich krajów jak Chiny, Korea Południowa, Izrael czy Australia.

  – O popularności systemu świadczy fakt, że z Kancelarii Sejmu otrzymaliśmy pismo z prośbą o zlokalizowanie jednej ze stacji bliżej gmachu parlamentu niż to planowaliśmy – powiedział Leszek Ruta, dyrektor ZTM. Ponowne uruchomienie systemu planowane jest na początku marca 2013 r. Otwartych zostanie 70 nowych stacji, a na ulicach pojawi się dodatkowych 1100 rowerów.

  Na konferencji został także zaprezentowany najnowszy raport rowerowy. - Mamy w Warszawie 340 km dróg rowerowych. Oznacza to wzrost o 30 km od ostatniego roku. To najwyższe wartości w kraju - zaznaczył Mieczysław Reksnis, dyrektor Biura Drogownictwa i Komunikacji ratusza.

  Najgęściej ścieżki rowerowe są ułożone w dzielnicy Śródmieście. Tam też urzędnicy planują dodatkowe inwestycje. – Chcemy, by system ścieżek rowerowych był ciągły – dodał. Najdłuższą siecią dróg cieszy się Mokotów (ok. 45 km). Według zapowiedzi urzędników, w 2013 roku stolicy przybędzie blisko 17 kilometrów nowych tras rowerowych.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół