• facebook
 • rss
 • Przytulą, jak mama będzie w pracy

  Tomasz Gołąb

  dodane 04.01.2013 14:50

  Psychologowie, logopedzi, fizjo- i muzykoterpauci - nowy żłobek na Bielanach ma ułatwić dzieciom dzieciństwo, a rodzicom powrót do pracy.

  123 miejsca w pięciu grupach wiekowych ma nowy żłobek przy ul. Przybyszewskiego 70/72. Od początku stycznia dzieci i rodzice przechodzą tzw. okres adaptacyjny. Żłobek powstał dzięki adaptacji budynku po urzędzie dzielnicy Bielany, a teren wokół niego został przeznaczony na plac zabaw. Budynek jest dwukondygnacyjny: parter z tarasem przystosowany jest dla najmłodszych, zaś piętro dla starszych dzieci. Koszt inwestycji to blisko 4,38 mln zł, w tym ponad 885 tys. zł z rządowego programu „Maluch 2012". Do każdej grupy uczęszcza troje dzieci orzeczeniem o niepełnosprawności lub ze specjalnymi potrzebami, które mogą korzystać z dodatkowej specjalistycznej pomocy psychologów, logopedów, fizjoterapeutów i muzykoterapeuty. W żłobku realizowany jest projekt ze środków unijnych „Mama i tata wracają do pracy, a ja idę do żłobka". Jego łączna wartość to 4,42 mln zł, w tym dofinansowanie unijne - 3,76 mln zł.

  - To dla mnie duża pomoc. Do tej pory byliśmy na liście oczekujących na przyjęcie do żłobka na Bemowie. Mieliśmy 380 numer - mówi Magdalena Zradzińska, mama 6-miesięcznego Wiktora cierpiącego na wzmożone napięcie mięśniowe.

  Zwiększanie liczby miejsc w żłobkach jest jednym z priorytetów programu „Rodzina” na lata 2010 - 2020 w ramach Społecznej Strategii Warszawy. W Polsce około 2 proc. dzieci chodzi do publicznych żłobków, podczas gdy w stolicy - 6,5 proc. maluchów. Od 2007 r. do stycznia 2013 r. w stolicy powstało blisko 1300 nowych miejsc w żłobkach. Obecnie jest 46 żłobków i 10 mini - żłobków, do których uczęszcza ponad 4,7 tys. dzieci. Miasto finansuje również prawie 170 miejsc w 8 niepublicznych placówkach. Stołeczny ratusz pokrywa ponad 60 proc. kosztów pobytu dzieci w żłobku, przeznaczając w 2013 r. na ten cel około 70 mln zł (bez kosztów inwestycji).

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół