• facebook
 • rss
 • Przyprowadźcie ludzi na dziedziniec pogan

  Tomasz Gołąb

  dodane 16.01.2013 17:54

  – Jesteście jak akuszerka przy porodzie, służycie sprawie rodzenia się prawdy. Ale pamiętajcie: nie wy tworzycie tę prawdę. Nie ulegajcie pokusie stanowienia, co dla człowieka jest dobre, a co złe. To bardzo niebezpieczne – mówił do dziennikarzy i pracowników mediów kard. Kazimierz Nycz podczas dorocznego spotkania opłatkowego.

  – Media nie zastąpią ewangelizacji, ale mogą podprowadzić człowieka w przestrzeń, gdzie człowiek Ewangelię usłyszy. Tym miejscem jest Dziedziniec Pogan – mówił metropolita warszawski do dziennikarzy podczas spotkania opłatkowego.

  Dziedziniec Pogan to inicjatywa ewangelizacyjna archidiecezji warszawskiej podejmowana wspólnie z Papieską Radą Kultury i jej przewodniczącym kard. Gianfranco Ravasim, zaplanowana na 11–13 października. Zainicjował ją papież Benedykt XVI, który przemawiając w 2009 r. do Kurii Rzymskiej, zwrócił uwagę na potrzebę tworzenia miejsc zbliżania się do Boga dla tych, którzy jeszcze Go nie znają. W tych dniach w Warszawie odbędą się trzy duże debaty z udziałem osób wielu wyznań i światopoglądów, także niewierzących i poszukujących Boga. O szczegółach Dziedzińca Pogan mówił podczas spotkania dr Michał Łuczewski z Centrum Myśli Jana Pawła II.

  – Odbędą się wówczas trzy debaty: na Uniwersytecie Warszawskim o wierze i nauce, w Teatrze Polskim o wierze i niewierze w kulturze oraz na Zamku Królewskim nt. współodpowiedzialności za świat – mówił dr Łuczewski.

  Dziedziniec pogan to także szereg wydarzeń w kościołach warszawskich: modlitw, rekolekcji filmowych, a także debata w blogosferze.

  Mówiąc o roli mediów we współczesnym świecie, kard. Kazimierz Nycz zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa związane z niewłaściwym ich używaniem. Zaznaczył, że nie jest złem upolitycznienie mediów, ale ich upartyjnienie. – Kościół też będzie wypowiadał się na tematy polityczne: bo demografia, rodzina, dzietność, troska o chorych i starych to tematy, wokół których powinniśmy być razem: państwo i Kościół, media i wpływowe organizacje – dodał.
   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół