• facebook
 • rss
 • Święte Rodziny w Warszawie

  Tomasz Gołąb

  dodane 04.02.2013 18:38

  Dwie wersje obrazu Gianfrancesco Penniego Święta Rodzina – z Bostonu i z Warszawy spotkały się po raz pierwszy po pięciuset latach w Muzeum Narodowym w Warszawie. Spotkanie dwóch obrazów zainaugurował wykład prof. Paula Joannidesa z University of Cambridge.

  Z inicjatywy słynnego badacza sztuki Rafaela i renesansowego malarstwa włoskiego, profesora Paula Joannidesa, do Warszawy przyjechała druga wersja obrazu "Święta Rodzina" Gianfrancesca Penniego. Będzie prezentowana z obrazem, stale eksponowanym w Galerii Dawnego Malarstwa Europejskiego.

  Dwie wersje obrazu Gianfrancesco Penniego Święta Rodzina – z Bostonu i z Warszawy spotkały się po raz pierwszy po pięciuset latach. Spotkanie w Muzeum Narodowym w Warszawie zainaugurował wykład prof. Joannidesa. Obrazy Penniego będą eksponowane obok siebie do 31 marca 2013 r.

  Obraz Gianfrancesco Penni, „Święta Rodzina ze św. Janem Chrzcicielem i św. Katarzyną Aleksandryjską” powstał ok. 1521-22 r. w dwóch wersjach: na desce o rozmiarze 115 na 95 cm, który znajduje się jako depozyt rodziny Potockich z Krakowa i Krzeszowic w Muzeum Narodowym w Warszawie, oraz na płótnie w rozmiarze 125 na 93,5 cm, który przyjechał do Polski z Childs Gallery w Bostonie w USA.

   

  Podczas wykładu prof. Joannidesa zaprezentowane zostały wyniki sesji badawczej, która odbyła się 4 lutego rano z udziałem międzynarodowej grupy badaczy twórczości Rafaela oraz kustoszy i konserwatorów MNW. Publiczności ujawnione zostały nieznane powszechnie wyniki badań nad oboma dziełami, prowadzonych przez uczonych zagranicznych i polskich. 

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół