• facebook
 • rss
 • „Wasz styl życia pociągnie innych”

  Agata Ślusarczyk

  dodane 23.02.2013 14:54

  Nie nosił munduru, ale wyznawał żołnierskie zasady. 23 lutego w katedrze polowej Wojska Polskiego odbyły się uroczystości 100-lecia urodzin bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego - patrona harcerzy.

  Nie żył dla siebie i nawet dla siebie nie umarł – tak w jednym zdaniu można streścić życie bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego – patrona polskich harcerzy. 23 lutego w katedrze polowej Wojska Polskiego w 100-lecie jego urodzin odbyła się Msza św. w intencji harcerzy.

  Liturgii przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego, delegat KEP ds. harcerzy Józef Guzdek, Mszę św. koncelebrowali kapelani harcerscy, środowiskowi i wojskowi.

  Na początku bp polowy przybliżył postać bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego. – Nie był żołnierzem, nie nosił munduru, ale jak żołnierz stawiał sobie wymagania, potrafił działać w zespole, pomagać najsłabszym. Przykłady ofiarnej miłości odnajdywał na kartach Ewangelii. Szkoły wrażliwości na drugiego człowieka uczył się także w harcerstwie. Kiedy przyszła woja, w obozie w Dachau, pocieszał najbardziej zrozpaczonych. Potajemnie organizował Msze św. Zmarł kilka miesięcy przed wyzwoleniem obozu. Tyfusem plamistym zaraził się pomagając innym. Po śmierci Gestapo zgodziło się wystawić jego ciało na widok publiczny. Przeszedł przez życie dobrze czyniąc dlatego Jan Paweł II włączył go do grona błogosławionych.

  Do harcerzy zwrócił się ze słowami: - Sprawuję tę Mszę świętą w waszej intencji, byście byli solą dla ziemi i światłem dla świata.

  Podczas homilii wielokrotnie wskazał, że harcerze i skauci potrafili zadziwić świat -  broniąc Lwowa, czy walcząc w Powstaniu Warszawskim, biorąc odpowiedzialność za swoje słowo, wyróżniając się męstwem, broniąc słabszych, wolnością wewnętrzną. Biskup przypomniał, że wiele z tych cech ma swoje źródło w Ewangelii.

  Zwrócił się także bezpośredni do harcerzy: - Miejcie odwagę iść pod prąd społecznym nawykom. Nie lękajcie się. Nie dajcie się zastraszyć środowiskom, które chcą wyeliminować Boga. To wasz styl życia jest nowością. On przyciągnie wielu i pomoże im wygrać życie. Jesteście ewangeliczym zaczynem.

  Na zakończenie liturgii został odczytany dekret biskupa polowego ustanawiający rok 2013 rokiem bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Po Mszy św. harcerze przygotowali program słowno-muzyczny o swoim patronie. Na zakończenie uroczystości wszyscy mogli skosztować żołniersko-harcerskiej grochówki.

  W uroczystościach wzięło udział ok. 150 osób - przedstawiciele trzech najważniejszych organizacji harcerskich ZHP, ZHR i Skautów Europy, a także prezydencki minister Maciej Klimczak, wicewojewoda kujawsko-pomorski Zbigniew Ostrowski oraz przedstawiciel Wspólnoty Polskiej.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół