• facebook
 • rss
 • Miasto uczciwych taksówek?

  Tomasz Gołąb

  dodane 25.02.2013 14:01

  Na 900 sprawdzonych w ubiegłym roku kierowców, aż 123 otrzymało mandat karny. Dla wielu posypały się kary: nawet 10 tys. złotych.

  W 2012 r. w Warszawie przeprowadzono ponad tysiąc kontroli taksówkarzy i tzw. przewozów osób. Na blisko 900 sprawdzonych kierowców, aż 132 otrzymało mandaty karne, a szereg spraw trafiło do dalszego ścigania - oto krótki bilans walki z nieuczciwymi przewoźnikami w stolicy.

  - Tylko proszę nie straszyć, że co dziesiąty taksówkarz w stolicy jest nieuczciwy. Coraz precyzyjniej uderzamy w nieuczciwych przewoźników: pod dworcami, na Okęciu, na Starówce. Dlatego  statystyka jest tak wysoka - tłumaczy wiceprezydent Warszawy, Michał Olszewski, przyznając jednak że takich wyników sam się nie spodziewał.

  Zmiana na warszawskich ulicach była możliwa dzięki nawiązaniu współpracy miasta oraz licznych służb kontrolnych: Inspekcji Transportu Drogowego, Komendy Stołecznej Policji,
  Straży Miejskiej, Urzędu Kontroli Skarbowej, Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej oraz Zarządu Dróg Miejskich. Najczęstszym przewinieniem nieuczciwych taksówkarzy i przewoźników było niewydawanie paragonu za wykonaną usługę - zanotowano aż 50 takich przypadków. Trzydziestu trzech kierowców wykonywało usługi w nieodpowiednio oznakowanym aucie. Dwudziestu trzech wykonywało usługi przewozu bez ważnej licencji. Co trzeci pojazd (6 z 19 sprawdzonych) posiadał niedozwolone urządzenie, które wpływało na prawidłowe funkcjonowanie taksometru. W 7 przypadkach w samochodach brakowało kasy fiskalnej, w pięciu - odpowiednio uwidocznionego cennika. Podczas kontroli stwierdzono naruszenie przepisów ustawy o transporcie drogowym na łączną kwotę około 262 tys. zł.

  - Swoisty rekord przewinień popełnił jeden z kierowców, który wprawdzie miał oznakowany prawidłowo samochód, ale miał zakaz prowadzenia pojazdów na pięć lat, brak dokumentów i licencji - mówi Michał Olszewski.

  W dwóch pierwszych miesiącach 2013 r. przeprowadzono już 2 akcje kontrolne, podczas których sprawdzono 24 pojazdy i kierowców. W ich toku wykryto 24 naruszenia zasługujące na łączną karę 240 tys. zł.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół