Nowy numer 13/2024 Archiwum

Prawo po naszej stronie

Co zrobić, gdy sprzedawca nie chce uznać reklamacji, namówił nas na kupno "niezwykle skutecznego urządzenia, dzięki któremu żadne leki już nigdy nie będą nam potrzebne", a pośrednik wcisnął nam polisolokatę, z której trudno się wyplątać? Pomóc może Miejski Rzecznik Konsumentów. 15 marca obchodzimy Światowy Dzień Konsumenta.

Bezpłatne porady i informacje, reprezentowanie mieszkańców w sporach z przedsiębiorcami, czyli podejmowanie mediacji, wsparcie w kierowaniu spraw na drogę sądową i w toku postępowania sądowego – to pomoc, jakiej udziela warszawiakom Miejski Rzecznik Konsumentów.

– Skala problemów jest bardzo szeroka. Począwszy od drobnych, codziennych zakupów, poprzez życiowe decyzje – zakup mieszkania, zaciągnięcie kredytu hipotecznego, etc. Najwięcej problemów zgłaszanych przez konsumentów dotyczy usług telekomunikacyjnych, finansowych i bankowych – mówi Małgorzata Rothert, Miejska Rzecznik Konsumentów. W 2012 r. z różnych form działań rzecznika skorzystało 28 tysięcy mieszkańców. Udzielono ponad 26 tysięcy porad. Podjęto interwencję w prawie 1,5 tys. przypadków.

Ponad 55 proc. interwencji i mediacji kończy się pomyślnie dla konsumentów. Warszawski rzecznik konsumentów jako jedyny jak dotychczas w Polsce podjął się reprezentowania mieszkańców w postępowaniu grupowym: przeciwko spółdzielni mieszkaniowej i przeciwko jednemu z banków.

W ostatnim roku mieszkańcy najczęściej skarżyli się na: firmę sprzedającą energię elektryczną w pakiecie z ubezpieczeniem i rabatami w niektórych aptekach, przedsiębiorców oferujących produkty z obszaru zdrowia (sprzęt medyczny, leki, pościel itp.) podczas pikników, targów, pokazów i prezentacji. Uczestnikami tego rodzaju pokazów są zwykle osoby w podeszłym wieku, które podpisują podsunięte im dokumenty, wśród których są także umowy z bankiem o kredyt konsumencki wartości kilku tysięcy złotych.

Oprócz interwencji, wydział miejskiego rzecznika konsumentów prowadzi działania edukacyjno-informacyjne skierowane do osób starszych. To m.in. ,,Poradnik dla Konsumentów 60+", udział w Targach Wiedzy Konsumenckiej, Targach Aktywni 50+, Senioraliach itp.

Z tej okazji Stowarzyszenie Konsumentów Polskich organizuje czwartą edycję Targów Wiedzy Konsumenckiej, podczas których, możemy lepiej poznać swoje prawa i dowiedzieć się, gdzie szukać pomocy w razie problemów. Targi odbędą się 16 marca w Centrum Handlowym Wola Park w Warszawie. W czasie targów eksperci z organizacji i instytucji zajmujących się ochroną konsumentów udzielą bezpłatnej fachowej pomocy.

W tym roku organizatorzy stworzyli dla konsumentów praktyczny miniprzewodnik, który warto mieć zawsze pod ręką, aby wiedzieć, dokąd udać się po pomoc w razie ewentualnych problemów. Miniprzewodnik będzie można otrzymać podczas targów, jest on również dostępny do pobrania ze strony stowarzyszenia: pomoc.konsumenci.org.

  • Miejski Rzecznik Konsumentów w Warszawie, ul. Senatorska 27, 00-099 Warszawa, tel. (+48) 22 44 33 444, fax (+48) 22 44 33 470, e-mail: konsument@um.warszawa.pl. Godziny pracy: poniedziałek: 8.00–18.00, wtorek–piątek: 8.00–16.00.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy