• facebook
 • rss
 • W jednych brakuje uczniów, w innych - pieniędzy

  Tomasz Gołąb/PAP

  dodane 19.03.2013 13:48

  150 szkół chcą zlikwidować samorządy w województwie mazowieckim. Część ze względu na reformę szkolnictwa ponadgimnazjalnego. Ale aż 49 padnie dlatego, że nie można ich dalej utrzymać. Z powodu braku uczniów ubędzie kolejnych 27.

  155 uchwał o zamiarze likwidacji szkół i placówek oświatowych na Mazowszu trafiło do Kuratorium Oświaty w Warszawie. Większość z nich to szkoły, które zostaną zamknięte w związku ze zmianami w strukturze szkolnictwa ponadgimnazjalnego.

  Jak poinformował PAP rzecznik Kuratorium Oświaty w Warszawie Andrzej Kulmatycki, ze względów ekonomicznych ma być zlikwidowanych 49 placówek. Inne powody likwidacji to: zupełny brak uczniów (27 placówek) oraz przekształcenie w filię (6 placówek).

  Samorządy miały czas na przesłanie do kuratorium uchwał intencyjnych dotyczących zamiaru likwidacji szkół i placówek oświatowych na swoim terenie do 28 lutego. Na listę wytypowanych do likwidacji placówek trafiły m.in.: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Mińsku Mazowieckim, Gimnazjum nr 2 w Płocku oraz dwie placówki specjalne: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 22 i Publiczne Gimnazjum nr 19 w Radomiu.

  W związku ze zmianami w strukturze szkolnictwa ponadgimnazjalnego na Mazowszu mają być zlikwidowane 73 placówki tego typu.

  Obecny rok jest kolejnym rokiem zamykania szkół ze względu na zmiany w szkolnictwie ponadgimnazjalnym. Zgodnie z nowelizacją ustawy o systemie oświaty, licea profilowane przestaną istnieć do 1 września 2014 r. Od września 2012 r. trwa systematyczne ich wygaszanie, czyli nie przeprowadza się naboru do pierwszych klas. Na mocy ustawy likwidowane są też licea uzupełniające i technika uzupełniające dla młodzieży i dorosłych, technika dla dorosłych i zasadnicze szkoły zawodowe dla dorosłych.

  W ubiegłym roku szkolnym (2011/2012) samorządy podjęły łącznie 337 uchwał intencyjnych o zamiarze likwidacji szkół i innych placówek oświatowych. Z przyczyn ekonomicznych planowano zamknąć 136 placówek. Pozostałe uchwały dotyczyły porządkowania sieci szkół i zmian w strukturze szkolnictwa ponadgimnazjalnego, wprowadzonych nowelizacją ustawy o systemie oświaty oraz przekształceń w filie.

  W stosunku do blisko 40 proc. placówek wstępnie typowanych do zamknięcia nie podjęto ostatecznie uchwał o ich likwidacji.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół