Miedziana kopuła przetrwa 700 lat

30 metrów wysokości i 30 ton miedzianej blachy. Kopuła Świątyni Opatrzności Bożej już gotowa.

Wystająca ponad bryłę kościoła 30-metrowa kopuła robi wrażenie. – To jedna z największych w Polsce, a także jedną z największych w Europie – zauważył podczas konferencji prasowej w Wilanowie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Dodatkowo efekt potęguje jej miedziane pokrycie. - Zakończenie budowy kopuły i pokrycie jej miedzianą blachą, to jeden z najważniejszych etapów budowy Centrum Opatrzności Bożej – cieszy się kardynał.

Kopuła ma powierzchnię 3,2 tys. metrów kw. i składa się z 32 żelbetonowych żeber. Do ich pokrycia zużyto ponad 30 ton blachy miedzianej. - Miedź jest surowcem odpornym na korozję. Trwałość dachów miedzianych jest określana na 700 lat, a dzieje się tak, dzięki trwałości samego metalu i patynie, której warstwa tworzy się na miedzianych powierzchniach. Miedź nie wymaga także mycia czy innych zabiegów konserwacyjnych. Wchodząc w reakcję z tlenem, zmienia kolor - błyszcząca kopuła za kilka lat stanie się zielona - wyjaśnił Piotr Gaweł, prezes zarządu Centrum Opatrzności Bożej.

Miedziana kopuła przetrwa 700 lat   Wizyta we wnętrzu kopuły Agata Ślusarczyk Na szczycie kopuły został umieszczony jest szklany świetlik. Nad świątynią góruje krzyż o wysokości ponad 5 metrów. - Krzyż łapie światło jak w soczewce. To światło jest jakby „chwytane” w ten świetlik i spuszczane filarami symbolicznie do dołu, na białą posadzkę i każdy do tego okręgu światła będzie mógł wejść jak do światła Opatrzności Bożej – wyjaśnia założenia architektoniczne Piotr Gaweł.

Koszt budowy kopuły to 10 mln zł. – W  ciągu 2012 roku zebraliśmy 12,6 mln zł, w tym 3,5 mln ze zbiórki zorganizowanej na terenie całej Polski w Święto Dziękczynienia. To pozwoliło nam m.in. na pokrycie kosztów związanych z budową kopuły, ale połowa z tej kwoty pozostaje jeszcze do zebrania – powiedział Piotr Gaweł i podziękował za wsparcie Fundacji Polska Miedź, należącej do KGHM Polska Miedź S.A.

Prezes Centrum Opatrzności Bożej Piotr Gaweł podkreślił, że rok 2012 i początek 2013 był niezwykle ważny dla budowy kompleksu Centrum Opatrzności Bożej. - Udało nam się doprowadzić do końca prace związane z dachem Muzeum Jana Pawła II oraz budowę kopuły. Dzięki temu będzie można przystąpić do następnych prac - dodał.

Kard. Kazimierz Nycz podziękował wszystkim darczyńcom za wkład w budowę świątyni i zachęcił do wzięcia udziału w Święcie Dziękczynienia, które przypada 2 czerwca. Zdradził także, że jego wielkim marzeniem jest, by Świątynię Opatrzności Bożej poświęcił papież Franciszek.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..