• facebook
 • rss
 • Modlitwa dziewczyńska

  Tomasz Gołąb

  dodane 09.05.2013 22:16

  W Domu Spotkań z Historią pokazano krążek zapowiadający płytę „Panny Wyklęte”. Mozaika reggae, jazzu, rocka, hop-hopu i folku zainspirowana jest losem „Leśnych Dziewczyn” i żołnierzy niepodległościowego podziemia z lat 1944-1963.

  Najnowszy projekt muzyczny Darka Malejonka i Maleo Reggae Rockers, zainspirowany losem Leśnych Dziewczyn, dla których walka o Wolną Ojczyznę nie skończyła się wraz z II wojną światową powstał z okazji trwającego roku Żołnierzy Wyklętych.

  - To muzyczna opowieść o młodzieńczych marzeniach, ideałach i trudnych wyborach, które po latach stały się fundamentem Naszej Wolności. To głos młodego pokolenia będący hymnem pamięci o bohaterstwie rówieśników sprzed lat – mówi Darek Malejonek, autor muzyki do utworów napisanych przez czołowe polskie wokalistki, m.in.: Kasię Kowalską, Halinę Mlynkovą, Annę, Natalię i Paulinę Przybysz, Marikę. – To teksty pisane kodem serca, żywa poezja, która sprawia, że możemy iść śladami bohaterów, uczyć się od nich spokoju, wiary i determinacji – dodaje Malejonek.

  Patronką płyty jest postać Danuty Siedzikówny „Inki”.

  - Nasze pokolenie prawie nic nie wie o wyklętych. Dlatego napisałyśmy teksty o dziewczynach i kobietach, które muszą ułożyć sobie życie po latach 1944-63. O tych, które chciałyby mieć nowe oczy, które nie widziały tego, co widziały; ręce które nie kopały dołów i grobów, i nowe serca, które nie czuły nienawiści i żalu – mówi Marika, autorka utworu „Modlitwa dziewczyńska”. Płyta została wydana w ramach kampanii ROK ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH przez Fundację Niepodległości. Towarzyszyć jej będzie ogólnopolska trasa koncertowa.
  W ramach roku Żołnierzy Wyklętych ukazała się również książka „Wyklęci. Podziemie zbrojne 1944-1963” wydana przez Fundację Niepodległości i Wydawnictwo KARTA, przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej.

  To unikatowy zapis bolesnej i złożonej historii dwudziestoletniej walki polskiego podziemia o wolną, wymarzoną Ojczyznę. Opowieść jest montażem dramatycznych relacji partyzantów i naocznych świadków tamtych wydarzeń oraz komunikatów, odezw, rozkazów, a także w większości niepublikowanej korespondencji zarówno lokalnych przedstawicieli UB z Centralą, jak i samego Ławrientija Berii ze Stalinem.

  Książka opatrzona została bogatym materiałem ikonograficznym.

  - Historia żołnierzy wyklętych to sprawy bliskie każdemu Polakowi. Niemal w każdej rodzinie, gdyby głęboko poszukać, odnaleźć można biogramy tych bohaterów – mówi Przemysław Omieczyński, prezes Fundacji Niepodległości.

  Dla czytelników "Gościa Niedzielnego" mamy trzy egzemplarze płyty. Rozlosujemy je wśród osób, które 10 maja nadeślą na adres warszawa@gosc.pl e-mail z danymi adresowymi i hasłem w tytule "Panny wyklęte".

  Do wygrania także bilety na koncert "Panny wyklęte": Posłuchaj wyklętych

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół