Nowy numer 17/2024 Archiwum

Czuwanie przed Świętem Dziękczynienia

W sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście adorowano relikwie św. Andrzeja Boboli.

Czuwanie przy trumnie patrona trwało do północy   Czuwanie przy trumnie patrona trwało do północy
Krzysztof Stępkowski

 

 

 

 

 

 

 

 

Po Mszy św. rozpoczęło się czuwanie przy trumnie świętego, które potrwa do północy. Jutro o godz. 7 trumna z relikwiami zostanie przetransportowana na specjalnej lawecie na pl. Piłsudskiego, skąd wyruszy procesja w kierunku Świątyni Opatrzności Bożej. Będą w niej uczestniczyć rodziny z dziećmi, duchowieństwo i wspólnoty archidiecezji warszawskiej, a także przedstawiciele różnych grup zawodowych, m.in. górników, hutników i górali oraz prezydenci miast papieskich i przedstawiciele parafii, których patronem jest św. Andrzej Bobola. Procesja ma nawiązywać do uroczystego powrotu jego relikwii z Rzymu do Warszawy, co nastąpiło w czerwcu 1938 r., dwa miesiące po kanonizacji Andrzeja Boboli.

Ok. 9.20 procesja dotrze do Belwederu, gdzie nastąpi niecodzienne wydarzenie, nawiązujące do roku 1938, gdy ówczesny prezydent RP Ignacy Mościcki uczestniczył w uroczystościach ku czci świętego. Prezydent złożył na trumnie św. Andrzeja Krzyż Niepodległości z Mieczami jako wotum odzyskanej niepodległości. Podczas tegorocznej procesji kard. Kazimierz Nycz i prezydent Bronisław Komorowski wspólnie powitają wiernych i przemówią do nich przed Belwederem.

Do Wilanowa procesja dotrze ok. 11.45. W samo południe na placu przed świątynią rozpocznie się Msza św. dziękczynna z uroczystym Aktem Zawierzenia i Dziękczynienia. Eucharystii przewodniczyć będzie i homilię wygłosi abp Gerhard Ludwig Müller - prefekt Kongregacji Nauki Wiary. O 13.30 zostanie otwarte miasteczko dla dzieci. Będzie też możliwość zwiedzenia Panteonu Wielkich Polaków. Na scenie rozpoczną się występy artystów: Majki Jeżowskiej, Krzysztofa Krawczyka, Wielkiego Chóru Małych Serc, Czerwonych Gitar, Zakopowera, Angeli Gaber Trio oraz Górniczej Orkiestry Dętej "Wieczorek" i Góralskiej Orkiestry Dętej ze Skomielnej Czarne. O 15.00 w niebo polecą baloniki z napisem "Dziękuję". Zakończenie Dnia Dziękczynienia przewidziane jest na 21.37.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy