• facebook
 • rss
 • Bronią wiary, służą ubogim

  Tomasz Gołąb

  dodane 06.06.2013 00:48

  Z okazji 900-lecia Zakonu Maltańskiego w Filharmonii Narodowej brawurowo zagrali Gary Guthman, jeden z najlepszych amerykańskich muzyków jazzowych (trąbka), Stanisław Drzewiecki, światowej klasy pianista, nadzieja polskiego, młodego pokolenia oraz Konstanty Wileński – światowej sławy kompozytor, pianista-wirtuoz, znany i wykonywany na całym świecie.

  Zakon Maltański, najstarsza organizacja charytatywna na świecie świętuje 900 lat od chwili ogłoszenia bullą Papieża Paschalisa II pełnej niezależności od władzy świeckiej i kościelnej. Z tej okazji Związek Polskich Kawalerów Maltańskich zorganizował koncert muzyki jazzowej i klasycznej w wykonaniu muzyków światowego formatu.

  Na scenie Filharmonii Narodowej zagrali Gary Guthman, jeden z najlepszych amerykańskich muzyków jazzowych (trąbka), Stanisław Drzewiecki, światowej klasy pianista, nadzieja polskiego, młodego pokolenia oraz Konstanty Wileński – światowej sławy kompozytor, pianista-wirtuoz, znany i wykonywany na całym świecie. Muzykom towarzyszyła Lwowska Narodowa Orkiestra Kameralna.

  Goście, wśród których była małżonka prezydenta RP, Anna Komorowska, kard. Kazimierz Nycz i abp Celestino Migliore wysłuchali utworów Paganiniego, Mozarta, a także standardów jazzowych. W drugiej części wieczoru miała miejsce aukcja malarstwa współczesnego. Dochód z koncertu zostanie przeznaczony na wyposażenie zespołów ratunkowych Pomocy Maltańskiej.

  Zakon Maltański czynnie realizuje działalność charytatywną i szpitalną w ponad 120 państwach. Jego członkowie pozostają wierni zasadom, podsumowanymi w haśle "Tuitio Fidei et Obsequium Pauperum", cyli "Obrona Wiary i służba ubogim i cierpiącym". Wyszkoleni ratownicy Maltańskiej Służby Medycznej biorą udział w ratowaniu ofiar klęsk żywiołowych, takich jak powódź w Polsce w 1997 r., w Niemczech w 2002 r. oraz w Czechach. 2010 r. W 2006 r. ratownicy MSM jako pierwsi dotarli z pomocą do uwięzionych w zawalonej hali Katowickiej.

  Suwerenny Zakon Maltański posiada własną konstytucję, paszporty, znaczki, organizacje publiczne.Utrzymuje stosunki dyplomatyczne z 102 państwami, jest neutralny, bezstronny i apolityczny, co pozwala mu grać rolę mediatora pomiędzy państwami.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół