• facebook
 • rss
 • Miastoszpeciciele

  Tomasz Gołąb

  dodane 10.06.2013 23:51

  Stowarzyszenie "Miasto Moje A W Nim" wybrało najbrzydsze miejsca w Polsce. Poobklejane reklamami zasłaniają zabytki, perełki architektury modernistycznej i Tatry.

  Stowarzyszenie "Miasto Moje A W Nim" od 2007 r. walczy z chaosem wizualnym w przestrzeni publicznej potęgowanym przez wszechobecne komunikaty reklamowe – od nielegalnych ulotek rozklejanych na słupach czy przystankach, po wielkoformatowe siatki, zasłaniające całe budynki.

  Właśnie rozstrzygnęło konkurs na... "Miastoszpeciciela", czyli najbrzydsze miejsce w Polsce, popsute reklamami. Przez trzy tygodnie na konkurs napłynęło 68 zgłoszeń z 27 miejscowości. Internauci podczas głosowania na profilu „Miastoszpeciciela” na Facebooku wyłonili dziesięć najbardziej szpecących reklam w Polsce, a spośród nich wybrało zwycięzcę. Na kandydatury łącznie oddano ponad 2000 głosów.

  Kto wygrał?

  Niechlubny tytuł przypadł Olsztynowi, gdzie w centrum miasta, przy placu Jana Pawła II, naprzeciwko ratusza, jury dostrzegło "kumulację wszystkich problemów związanych z obecnością reklam w mieście, czyli agresywność przekazu, ingerowanie w przestrzeń publiczną, obojętność władz i zatracenie bryły budynku".

  "Wyróżnienia" otrzymał również Hotel Forum z Krakowa za "ingerencję w krajobraz kulturowy wykraczający daleko poza lokalny charakter" widoczną niemal z każdej części miasta i umieszczoną na budynku uznawanym za przykład bardzo dobrej architektury drugiej połowy XX wieku.

  Drugie wyróżnienie przyznano XIX-wiecznej willi „Poraj” na zakopiańskich Krupówkach za "niszczenie zabytkowej, charakterystycznej architektury regionu oraz wkraczanie reklamy w obszar dziedzictwa kulturowego".

  Jury zdecydowało się na przyznanie jednej nagrody pozaregulaminowej, którą dostały reklamy na przełęczy Snozka w Kluszkowcach w Pieninach, zasłaniających widok na Tatry.

  - Chcemy dostrzegać jednak nie tylko złą stronę rynku reklamowego. Dlatego w grudniu zorganizujemy konkurs na "Miastoupiększacze", czyli reklamy dobrze wkomponowane w krajobraz miejski - zapowiada Piotr Manowiecki ze Stowarzyszenia "Miasto Moje A W Nim".

  «« | « | 1 | » | »»

  TAGI: CHAOS, REKLAMA

  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół