• facebook
 • rss
 • Zbierają na powstańcze mogiły

  dodane 03.07.2013 11:19

  Muzeum Powstania Warszawskiego rozpoczyna zbiórkę na budowę i renowację grobów powstańców i miejsc pamięci zrywu. Poszukiwani są także wolontariusze.

  Porośnięte trawą tak, że trudno je zlokalizować. Popękane, zniszczone - ale wciąż miejsca pamięci. Muzeum Powstania Warszawskiego od ośmiu lat organizuje zbiórkę na renowację powstańczych mogił. W tym roku kwesta potrwa do 31 grudnia.

  Za zebrane środki będzie można odrestaurować zniszczone groby powstańców warszawskich, a także członków Polskiego Państwa Podziemnego spoczywających na cmentarzach na terenie Warszawy. W tym roku priorytetem jest remont ok. 30 grobów na Wojskowym Powązkach. Pilnej renowacji wymaga szczególnie nagrobek plutonowego Lucjana Fludera ps. Topór, żołnierza Żywiciela w zgrupowaniu Żaglowiec, który zginął na pl. Wilsona. Nie jest wykluczone, że liczba mogił przeznaczonych do renowacji ulegnie zwiększeniu - Muzeum sprawdza kolejne nagrobki i poczyni starania związane z przeprowadzeniem kwerendy stanu mogił powstańców warszawskich na innych stołecznych nekropoliach.

  Organizatorzy chcą także przeznaczyć środki na budowę i renowację miejsc pamięci - głównie tablic upamiętniających powstanie. Dzięki dotychczasowym kwestom zebrano ponad 200 tys. zł. Z tych środków wyremontowano 53 powstańcze mogiły.

  Muzeum Powstania Warszawskiego poszukuje wolontariuszy m.in. do udziału w kweście, ale także do pomocy podczas powstańczych uroczystości. Chętni muszą wypełnić ankietę dostępną na stronie internetowej muzeum>> i przesłać na adres wolontariat@1944.pl.

  Zbiórkę można wesprzeć także poprzez wpłaty na specjalny numer rachunku bankowego 26 1060 0076 0000 3310 0019 6191 lub wrzucając datki do skarbon ustawionych w Muzeum Powstania Warszawskiego.

   


   

   

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół