• facebook
 • rss
 • 290 tys. zabytków

  Tomasz Gołąb /GN

  dodane 10.07.2013 17:31

  - Dziś Muzeum Historyczne Warszawy znane jest zaledwie jednej piątej warszawiaków. Chcemy, żeby przychodziło tu cztery razy więcej zwiedzających - mówi prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

  Muzeum Historyczne m.st. Warszawy gruntownie się zmienia - startująca właśnie i zaplanowana na najbliższe trzy lata modernizacja siedziby głównej to tylko początek zmian, dzięki którym tradycyjna dotychczas instytucja ma przekształcić się w żywe i otwarte miejsce kontaktu z autentycznymi obiektami.  

  Miasto przeznaczyło 25 mln zł na unowocześnienie placówki, mieszczącej się w zabytkowych kamienicach Starego Miasta. Na trzy lata jej zbiory zostaną przeniesione do Pałacu Kultury i Nauki.

  - Mamy blisko 300 tys. oryginalnych zabytków związanych z historią Warszawy. Niewiele muzeów może poszczycić się tyloma. Dlatego możemy na wystawach pokazywać nie kopie, ale autentyczne przedmioty, bez uciekania się do multimediów - mówi Jarosław Trybuś, dyrektor ds. merytorycznych muzeum .

  Nowe oblicze zyskają także oddziały muzeum. które oprócz funkcji wystawienniczych rozwiną swoją działalność animacyjną.

  Muzeum powstało w 1936 roku i przez 80 lat zgromadziło kolekcję ponad 290 000 obiektów. Pierwsza wystawa główna otwarta została w latach 50. XX wieku, a jej autorem był Wojciech Zamecznik.

  Zastosowane przez niego techniki wystawiennicze były na owe czasy bardzo nowoczesne, jednak z upływem lat stawały się coraz mniej atrakcyjne dla odwiedzających.

  Coraz większe oczekiwania odbiorców co do zmiany formuły ekspozycji potwierdzają badania przeprowadzone przez Grupę IQS na zlecenie Muzeum Historyczne m.st. Warszawy oraz Centrum Komunikacji Społecznej.

  Badani wskazali potrzebę stworzenia miejsca, które pozwoli odkryć miasto w nowym, mniej oczywistym wymiarze - muzeum dającego impuls do podejmowania tematów związanych z przeszłością, ale także teraźniejszością i przyszłością Warszawy.

  W tym duchu wybitni varsavianiści tworzący zespół muzeum opracowują nowy program merytoryczny integrujący działania w siedzibie głównej i oddziałach. Jego realizacja jak i stworzenie nowej wystawy głównej nie będzie możliwe bez gruntownego remontu jedenastu kamienic przy Rynku Starego Miasta. Na ten cel zarezerwowano w budżecie Warszawy 25 mln zł.

  Planowany remont obejmie wszystkie wnętrza przy Rynku Starego Miasta 28-42 za wyjątkiem piwnic, które zostały już odrestaurowane. Wszystkie zbiory zostaną czasowo przeniesione do specjalnie przygotowanych magazynów tymczasowych w Pałacu Kultury i Nauki.

  Wszystkie zbiory, w tym bogaty zbiór ikonograficzny, muszą opuścić siedzibę przy Rynku Nowego Miasta do końca czerwca 2014 roku. W czasie trwania prac inwestycyjnych, Muzeum Historyczne m.st. Warszawy będzie działało tymczasowo w Pałacu Kultury i Nauki.

  Zintensyfikowane zostanie opracowywanie zbiorów oraz ich digitalizacja. Harmonogram przewiduje zakończenie większości prac remontowo-budowlanych do końca kwietnia 2016 r.

  Wystawą zamykającą obecne funkcjonowanie muzeum na Starówce będzie jesienna ekspozycja przygotowana z Muzeum Sztuki Nowoczesnej  "Warszawa wczoraj, dziś i jutro".

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół