• facebook
 • rss
 • Sanktuarium ofiar zbrodni wołyńskiej

  Tomasz Gołąb

  dodane 10.07.2013 21:23

  Inspiracją dla rzeźby Chrystusa była drewniana figura z XVIII w. odnaleziona wiele lat po II wojnie światowej przez ukraińskich muzealników we wsi Nowosiółki pod Lwowem.

  11 lipca o godz. 9.30 na Skwerze Wołyńskim (przy Alei Armii Krajowej w Warszawie) prezydent RP Bronisław Komorowski weźmie udział w Mszy świętej polowej, której przewodniczyć będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz oraz uroczystości odsłonięcia pomnika poświęconego Ofiarom Zbrodni Wołyńskiej. W uroczystości uczestniczył będzie także minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Organizatorem uroczystości jest Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Podczas uroczystości planowane jest przemówienie prezydenta RP.

  Autorem pomnika poświęconego ofiarom zbrodni wołyńskiej jest rzeźbiarz Marek Moderau. Monument liczy ok. 160 metrów kwadratowych. Elementem dominującym jest siedmiometrowy krzyż z figurą Chrystusa. Przed krzyżem znajduje się 18 tablic z nazwami miejscowości z siedmiu przedwojennych województw II Rzeczypospolitej: wołyńskiego, poleskiego, stanisławowskiego, tarnopolskiego, lwowskiego oraz częściowo lubelskiego i krakowskiego, w których dokonano masowych mordów w latach 1942-1947. Bezpośrednio między krzyżem, a tablicami znajduje się sarkofag przeznaczony na małe kapsułki z grudkami ziemi z tych miejscowości.

  - To upamiętnienie będzie rodzajem sanktuarium poświęconego ofiarom zbrodni OUN-UPA - mówi Andrzej Krzysztof Kunert, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół