• facebook
 • rss
 • Pięć metrów kredensu

  Tomasz Gołąb

  dodane 12.07.2013 15:18

  Na terenie Polski znane są jedynie dwa przykłady tak oryginalnego, wykonanego przez zapewne krakowski warsztat, wyposażenia zakrystii

  W zakrystii kościoła akademickiego św. Anny w Warszawie zachowało się unikatowe XVIII-wieczne wyposażenie, czyli dwa kredensy z nadstawkami oraz boazeria. Dzięki dotacji miasta przejdą konserwację, która przywróci im dawną urodę.

  Kredensy wykonane z drewna sosnowego mają budowę skrzyniową i są dekorowane intarsją wykonaną z dębu, mahoniu, sosny, orzecha oraz sykomory. Wymiary obiektów są imponujące, wysokość 120 cm, długość ponad 5 i ponad 3 m. Kredensy wyposażone zostały w przepięknie zdobione szuflady, wkomponowane w giętą linię mebla. Całości wyposażenia dopełnia, podobnie zdobiona boazeria oraz portal wejściowy do zakrystii. Przed konserwacją kredensy były cały czas używane zgodnie z przeznaczeniem, przechowywano w nich szaty i przedmioty niezbędne do odprawiania liturgii.

  Na terenie Polski znane są jedynie dwa przykłady tak oryginalnego, wykonanego przez zapewne krakowski warsztat, wyposażenia zakrystii, jednym z nich jest warszawski kościół św. Anny. W skali kraju, a nade wszystko w stolicy, wyposażenie to stanowi niezwykle oryginalny i ważny dla historii polskiego meblarstwa, przykład.

  W chwili obecnej trwają już prace konserwatorskie przy wspomnianych obiektach. Są one prowadzone zgodnie z zaakceptowanym programem, który stanowi załącznik do decyzji administracyjnej wydanej w imieniu Prezydenta m. st. Warszawy przez Stołecznego Konserwatora Zabytków, który czuwa nad ich prawidłową realizacją.

  Dotacja, na wniosek rektora kościoła akademickiego, przyznana została w 2013 r. i wyniosła 70 tys. zł, co stanowi 87 proc. kwoty ogólnej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół