• facebook
 • rss
 • Przelana krew przyniosła wolność

  Agata Ślusarczyk

  dodane 01.08.2013 09:38

  - Warszawiacy powinni podejmować wyzwania na miarę XXI wieku. Z jednej strony zakorzenieni w przeszłości, z drugiej wziąć odpowiedzialność za kształtowanie życia kolejnych pokoleń - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz w wigilię obchodów 69. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich.

  Prezydent miasta przypomniała, że dzień 1 sierpnia, uchwałą Rady Warszawy jest także Dniem Pamięci Warszawy. Wobec zarzutów, że data ta zbiega się z przegranym zrywem, Hanna Gronkiewicz-Waltz wyjaśniła, że choć samo powstanie zakończyło się klęską, jego sutki w późniejszym okresie miały wpływ na losy całego kraju. ­- Po wojnie Polska nie podzieliła losu Litwy, Łotwy i Estonii. Ani też 1956 roku, ani 1980, ani później wojska radzieckie nie interweniowały w Polsce. Wierzę też, że w czasie walk powstańczych przelało się tyle krwi, że rok 1989 przyniósł niespodziewanie, choć nie za darmo, dar wolność - powiedziała prezydent.

  Zwróciła także uwagę, że Powstanie Warszawskie odcisnęło szczególną pieczęć na tożsamości historycznej miasta. - Dzisiaj to już wnuki pokolenia Kolumbów budują Warszawę. Stolica wyszła z kompleksów i ograniczeń. Nie tracąc jednocześnie charakteru miasta niezłomnego, rozwija się dynamicznie. Odzyskuje wdzięk każdego dnia, śmiało też pokazuje swoją siłę i dumę. To jest teraźniejszość.

  Zdradziła także swoje marzenia: - Chciałabym, żeby Warszawa stała się europejską stolicą nowoczesności w jak najlepszym tego słowa znaczeniu. I nie tylko w kwestii infrastruktury, rozwiązań architektonicznych i komunikacyjnych, ale również jako miasto otwarte i przyjazne ludziom. Dodała także, że warszawiacy powinni podejmować wyzwania na miarę XXI wieku - z jednej strony być zakorzenieni w przeszłość, a z drugiej wziąć odpowiedzialność za kształtowanie życia kolejnych pokoleń. 

   

   

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół