• facebook
 • rss
 • Dzięki niej Wisła oddycha

  Tomasz Gołąb /PAP

  dodane 14.08.2013 17:44

  Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie zakończyło modernizację i rozbudowę Oczyszczalni Ścieków "Czajka" oraz budowę układu przesyłowego ścieków.

  Inwestycja była realizowana w ramach projektu "Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie - Faza III" współfinansowanego ze środków unijnych. Projekt miał na celu ograniczenie dopływu ścieków do Wisły i Bałtyku oraz poprawę jakości wody pitnej w Warszawie. MPWiK przeznaczyło na inwestycję ponad 1,8 mld zł. Prace budowlane rozpoczęły się pod koniec 2008 r.

  - Największą inwestycją zrealizowaną w ramach trzeciej fazy projektu była modernizacja i rozbudowa oczyszczalni "Czajka". Warszawa przestała zanieczyszczać Wisłę. Stale poprawia się jakość wody w Wiśle oraz czystość wód samego Bałtyku - powiedziała w środę na konferencji prasowej Hanna Krajewska, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

  Podkreśliła, że oczyszczalnia "Czajka" zaliczana jest do grona największych i najnowocześniejszych oczyszczalni w Europie. Zaawansowany proces technologiczny z podwyższonym usuwaniem ze ścieków związków biogennych powoduje, że oczyszczone ścieki spełniają normy krajowe oraz unijne.

  Położona na Białołęce "Czajka" przyjmuje 75 proc. ścieków z lewego brzegu Warszawy oraz ścieki z prawobrzeżnych dzielnic miasta.

  W oczyszczalni pracuje 10 nowoczesnych linii technologicznych. Podczas procesu oczyszczania ścieków, zakład produkuje ok. 400 ton osadu ściekowego na dobę. W wyniku jego fermentacji powstaje każdej doby 30 tys. m sześc. biogazu, który jest spalany w gazogeneratorach. Generatory te są w stanie dostarczać 5,6 MW energii elektrycznej i 5,5 MW cieplnej, a powstająca w ten sposób tzw. zielona energia wykorzystywana jest na potrzeby oczyszczalni.

  W ramach trzeciej fazy projektu przeprowadzono ponadto renowację 32 km sieci kanalizacyjnej, ok. 1,1 tys. studni rewizyjnych oraz ponad 1,2 tys. włączeń do sieci kanalizacyjnej na terenie Warszawy, Pruszkowa i Piastowa.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół