• facebook
 • rss
 • Klimat 1920 roku

  Agata Bruchwald

  dodane 09.08.2013 18:56

  Defilada grup rekonstrukcyjnych oraz przemarsz żołnierzy zwieńczył centralne uroczystości państwowe w dniu Święta Wojska Polskiego. W obchodach wziął udział prezydent Bronisław Komorowski, kierownictwo Ministerstwa Obrony Narodowej oraz kadry dowódcze Sił Zbrojnych RP.

  – Historia nauczyła nas, że wolność nie jest dana raz na zawsze, wymaga codziennego wysiłku i pracy, a gdy trzeba - walki i to na wszystkie dostępne sposoby – powiedział prezydent Bronisław Komorowski w czasie oficjalnych uroczystości Święta Wojska Polskiego przed Belwederem.

  Święto Wojska Polskiego obchodzone jest w rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku. – Bitwa warszawska 1920 roku to jeden z największych sukcesów w całej historii Polski, było to zwycięstwo polskiego żołnierza i polskiego dowództwa, zwycięstwo twórców II RP, bo umieli walczyć wspólnie, podejmować szlachetny kompromis polityczny, potrafili konsolidować kraj – stwierdził Prezydent RP.

  Prezydent Komorowski w oficjalnym przemówieniu wygłoszonym w pobliżu pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego wspomniał również 41 polskich żołnierzy, którzy stracili życie walcząc w operacji afgańskiej. – Ta wojna toczy się z dala od Polski, ale toczy się w ramach natowskiej zasady solidarności. A solidarność i wiarygodność sojusznicza to ważny, to bardzo ważny element naszego polskiego bezpieczeństwa – powiedział.

  – Żyjemy w wolnym państwie, ale w świecie nie wolnym od zagrożeń. Dlatego polityka zagraniczna i polityka bezpieczeństwa muszą być traktowane priorytetowo – mówił do przybyłych na uroczystości związane z Świętem Wojska Polskiego prezydent.

  Po części oficjalnej miłośnicy historii mogli obejrzeć przemarsz żołnierzy oraz grup rekonstrukcyjnych w mundurach z czasów wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Na defiladzie zaprezentowano sprzęt z pierwszych lat XX wieku, m.in. samochód Oakland z 1917 roku oraz samochód pancerny FT–B. Wyjątkową atrakcją dla widzów był przejazd zabytkowego czołgu Renault FT–17, pierwszego czołgu polskiej armii. Następnie wojskowi zaprezentowali współczesne uzbrojenie, m.in. transporter Rosomak, armatohaubicę Dana oraz zestawy przeciwlotnicze Osa i Hibneryt.

  Od lat państwowe uroczystości w dniu Święta Wojak Polskiego odbywały się na Placu Piłsudskiego, w tym roku, z powodu remontu, przeniesiono je w okolice Belwederu.
   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół