• facebook
 • rss
 • UW wśród najlepszych

  tg /PAP

  dodane 04.10.2013 11:58

  Uniwersytet Warszawski w rankingu uczelni "Times Higher Education". Jako jedyny w Polsce. Najwyżej oceniony został w kategorii cytowań - 71 pkt. na 100 możliwych.

  Wśród 400 najlepszych uczelni świata, zestawionych w najnowszym rankingu brytyjskiego tygodnika "Times Higher Education", znalazła się tylko jedna z Polski - Uniwersytet Warszawski. Uczelnia zajęła miejsce w pierwszej połowie czwartej setki.

  W ubiegłorocznym zestawieniu - poza UW - Polskę reprezentował jeszcze Uniwersytet Jagielloński. Czołówkę rankingu zdominowały uczelnie amerykańskie. W pierwszej dwudziestce było ich aż piętnaście. Pierwsze miejsce zajął Kalifornijski Instytut Technologiczny (Caltech), a na drugim miejscu był Uniwersytet Harvarda.

  W Europie przodują brytyjskie uczelnie: Oksford (3. miejsce na świecie), Cambridge (7. miejsce), a także Imperial College London (10. miejsce). W rankingu brane są pod uwagę takie wyznaczniki, jak środowisko kształcenia (składały się na 30 proc. ogólnej punktacji), badania - ich znaczenie i opinia o nich (30 proc.), cytowania (30 proc.), znaczenie uczelni w środowisku międzynarodowym (7,5 proc.) oraz innowacyjność i współpraca z przemysłem (2,5 proc.).

  Spośród polskich uczelni w zestawieniu znalazł się tylko Uniwersytet Warszawski, który zajął miejsce w grupie z numerami 301-350 (w rankingu odleglejsze miejsca podawane są grupowo, bez wyznaczania dokładnego numeru w rankingu). UW najwyżej oceniony został w kategorii cytowań (71 pkt. na 100 możliwych), słabiej wypadło jego znaczenie w środowisku międzynarodowym (prawie 43 pkt.), przychody z przemysłu (28 pkt.), kształcenie (prawie 19 pkt.), a najgorzej - badania (14 pkt.). UW udało się od zeszłego roku awansować w rankingu - poprzednio zajął miejsce pod koniec czwartej setki.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół