• facebook
 • rss
 • Gronkobus wyruszył w Warszawę

  js /PAP

  dodane 07.10.2013 16:50

  Republikanie zamierzają specjalnym autobusem odwiedzić wszystkie dzielnice Warszawy, by zachęcać mieszkańców do głosowania w referendum za odwołaniem prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. Gronkobus z hasłem "13 X głosuj. Pokaż im, kto tu rządzi" rozpoczął tournee w poniedziałek.

  Na konferencji prasowej połączonej z początkiem tournee "Gronkobusa" lider republikanów poseł Przemysław Wipler po raz kolejny zachęcał do wzięcia udziału w zaplanowanym na 13 października głosowaniu. "To dzień, podczas którego warszawiacy będą mieli okazję pokazać, że są obywatelami, że są odpowiedzialni za swoje miasto i że są gotowi do zmian, że chcą zmian sposobu zarządzania naszym miastem, sposobu wydawania pieniędzy" - mówił Wipler. Zarzucił prezydent Warszawy, że choć dysponuje dużymi środkami z Unii Europejskiej i ma poparcie rządu i premiera z tej samej partii, "nie była w stanie załatwić fundamentalnych spraw dla miasta" - janosikowego, własności znacjonalizowanych po II wojnie światowej nieruchomości - i doprowadziła do tego, że o połowę wzrosła liczba urzędników. "Kilka lat temu warszawiacy wyposażyli panią prezydent, wybierając ją ponownie, i darząc wielkim kapitałem zaufania społecznego. Pani prezydent ochoczo wzięła ten kapitał i założyła polityczno-biurokratyczną spółkę bez odpowiedzialności" - powiedział z kolei pełnomocnik republikanów na Warszawę Paweł Gruza.

  Gronkobus na ulicach Warszawy   Gronkobus na ulicach Warszawy Jakub Szymczuk / GN Wipler przyznał, że Gronkobus jest inspirowany "Tuskobusem", czyli autokarem, którym w przeszłości ruszał w Polskę premier Donald Tusk. "Kto autobusem wojuje, autobusem może będzie się musiał kiedyś przejechać" - powiedział Wipler. Podobnie jak "Tuskobusy" aktywizowały Polaków do pójścia na wybory, tak "Gronkobus" ma zachęcać do wzięcia udziału w niedzielnym referendum - tłumaczył lider republikanów.

  Do piątku "Gronkobus" ma odwiedzić wszystkie 18 dzielnic stolicy. Republikanie zamierzają pokazywać powody, dla których Gronkiewicz-Waltz powinna zostać odwołana. Będą organizować happeningi, konferencje prasowe i rozdawać ulotki. Autokar - stary Jelcz 043, tzw. ogórek - został oklejony podobiznami Gronkiewicz-Waltz i polityków PO, którzy zachęcali, by nie iść na referendum: Stefana Niesiołowskiego, Julii Pitery, Andrzeja Halickiego, Donalda Tuska, Ewy Kopacz (z papierosem w ustach) i Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Poniżej jest napis "13 X głosuj. Pokaż im, kto tu rządzi". W kampanii republikanie używają też piosenek "To ostatnia niedziela" Mieczysława Fogga i "Trzynastego" Kasi Sobczyk.

  Poseł Przemysław Wipler i Republikanie w trakcie inauguracji przejazdu Gronkobusa   Poseł Przemysław Wipler i Republikanie w trakcie inauguracji przejazdu Gronkobusa Jakub Szymczuk / GN Również w poniedziałek lider Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" Bogusław Ziętek zaapelował do liderów największych central związkowych - OPZZ, NSZZ "Solidarność" i Forum Związków Zawodowych, by członkowie warszawskich struktur tych organizacji wzięli udział w referendum i głosowali za odwołaniem Gronkiewicz-Waltz. "Nie możemy być obojętni i stać z boku, gdy władza odwraca się od społeczeństwa i ustawia do niego tyłem! Warszawskie referendum jest sprawą kluczową. To przede wszystkim przedsięwzięcie społeczne, oddolna inicjatywa obywatelska. Stąd właśnie potrzeba stanięcia po stronie społeczeństwa" - napisał Ziętek.

  Referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz odbędzie się 13 października. Będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział 3/5 liczby wyborców, którzy uczestniczyli w wyborach prezydenta w Warszawie w 2010 roku, czyli co najmniej 389 430 osób. Inicjatywę zapoczątkowaną przez szefa Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej, burmistrza Ursynowa Piotra Guziała poparły m.in.: PiS, Ruch Palikota (od niedzieli Twój Ruch) i Solidarna Polska.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół