Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Dziś referendum ws. odwołania prezydent stolicy

O godz. 7 rozpoczęło się referendum w sprawie odwołania przed końcem kadencji prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Głosowanie ma potrwać do godz. 21. Szacunkowe dane dotyczące frekwencji i wyniku referendum poznamy po jego zakończeniu.

Na kartach do głosowania znajduje się jedno pytanie: "Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Hanny Beaty Gronkiewicz-Waltz, prezydenta m.st. Warszawy, przed upływem kadencji?".

Głosując za odwołaniem, stawia się znak "X" w kratce obok odpowiedzi "TAK". Głosując przeciw odwołaniu, stawia się znak "X" w kratce obok odpowiedzi "NIE". Postawienie znaku "X" w obu kratkach albo niepostawienie znaku "X" w żadnej kratce decyduje o tym, że głos jest nieważny.

Osoby niepełnosprawne, które mają problem z poruszaniem się, do godz. 19 mogą zamówić zorganizowany przez ratusz bezpłatny transport na głosowanie. Zamówienia są przyjmowane pod numerem telefonu 22 870 08 08.

Warszawiacy mogą głosować w 863 obwodowych komisjach, w tym w kilkudziesięciu obwodach odrębnych - w szpitalach, zakładach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych.

Referendum będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział 3/5 liczby wyborców, którzy głosowali w wyborach prezydenta Warszawy w 2010 r.

Wynik będzie rozstrzygający, jeżeli za jednym z rozwiązań oddana zostanie więcej niż połowa ważnych głosów. Jeśli większość opowiedziałaby się za odwołaniem Gronkiewicz-Waltz, jej mandat wygasłby wraz z ogłoszeniem wyniku referendum w dzienniku urzędowym województwa.

Do zakończenia głosowania na terenie Warszawy obowiązuje cisza referendalna i zakazane są wszelkie formy agitacji. Nie można zwoływać związanych z referendum zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, rozdawać ulotek, zawieszać plakatów, czy bilbordów. Zabroniona jest też agitacja w lokalach wyborczych oraz na terenie budynków, w których znajdują się te lokale. Za złamanie ciszy grozi grzywna.

Zgodnie z uchwałą Państwowej Komisji Wyborczej z 2012 r., w referendum lokalnym nie zbiera się i nie podaje do wiadomości publicznej w trakcie głosowania informacji o liczbie osób uprawnionych do głosowania i liczbie osób, którym wydano karty do głosowania. W związku z tym stołeczna komisja nie będzie w ciągu dnia publikować żadnych informacji dotyczących frekwencji.

Podczas referendum TNS Polska prowadzi przed 150 losowo wybranymi lokalami badanie exit poll. Na podstawie zebranych danych, ok. godz. 21, stacje TVN24 oraz TVP Info przedstawią szacunkowe wyniki głosowania i frekwencję. Średni błąd pomiaru w badaniu - jak podaje TNS Polska - może wynieść około 2 pkt proc.

Według danych z trzeciego kwartału br., uprawnionych do głosowania w Warszawie jest ponad 1 mln 336 tys. osób.

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy