• facebook
 • rss
 • Pogrzeb byłego premiera w niedzielę

  KAI

  dodane 01.11.2013 12:32

  Pogrzeb Tadeusza Mazowieckiego, znanego działacza katolickiego i pierwszego premiera III RP odbędzie się w niedzielę 3 listopada. Uroczysta Msza św. żałobna zostanie odprawiona w stołecznej katedrze pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela o godz. 11.00.

  Pogrzeb Tadeusza Mazowieckiego, znanego działacza katolickiego i pierwszego premiera III RP odbędzie się w niedzielę 3 listopada. Uroczysta Msza św. żałobna zostanie odprawiona w stołecznej katedrze pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela o godz. 11.00. Eucharystii przewodniczyć będzie kard. Kazimierz Nycz - arcybiskup metropolita warszawski, a koncelebrze wezmą udział m.in. Prymas Polski abp Józef Kowalczyk i Prymas Czech kard. Dominik Duka oraz liczni polscy biskupi. Następnie b. premier spocznie w grobie rodzinnym na cmentarzu w podwarszawskich Laskach.

  Liturgię w stołecznej w bazylice archikatedralnej koncelebrować będą także nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, prymas-senior abp Henryk Muszyński, abp Tadeusz Gocłowski, abp Henryk Hoser, bp Józef Guzdek, bp Wojciech Polak, bp Tadeusz Pieronek, przedstawiciele zakonów i duchowieństwa z całej Polski.

  Obecne będą najwyższe władze państwowe Rzeczpospolitej z prezydentem Bronisławem Komorowskim i premierem Donaldem Tuskiem, delegaci innych państw, przedstawiciele Sejmu i Senatu oraz członkowie Korpusu Dyplomatycznego.

  W ramach uroczystości żałobnych po śmierci Tadeusza Mazowieckiego prezydent Bronisław Komorowski ogłosił na 3 listopada żałobę narodową. W przeddzień, w sobotę 2 listopada w godzinach 10-18 będzie można oddać hołd premierowi Tadeuszowi Mazowieckiemu. W Pałacu Prezydenckim zostanie wystawiona trumna z ciałem Zmarłego.

  W niedzielę 3 listopada o godz. 10.00 wyruszy z Pałacu Prezydenckiego kondukt z trumną Tadeusza Mazowieckiego do katedry św. Jana. Będą w nim uczestniczyć przyjaciele i współpracownicy Zmarłego oraz mieszkańcy stolicy.

  Przed katedrą warszawską zostaną wystawione telebimy, na których będzie można śledzić liturgię. Po zakończeniu Mszy św. trumna z ciałem Zmarłego zostanie przewieziona do kaplicy pw. Matki Bożej Anielskiej w Laskach Warszawskich, gdzie o godz. 14.00 rozpocznie się ceremonia pogrzebowa i złożenie do rodzinnego grobu na cmentarzu. Dla wszystkich, którzy chcieliby wziąć udział w ceremonii pogrzebowej w Laskach strona rządowa zapewnia przejazd.

  Kuria warszawska informuje, że następnie będzie możliwość wspólnego spotkania i dzielenia się wspomnieniami o Zmarłym Premierze w sali Domu św. Stanisława (internat dziewcząt).

  Kondolencje po śmierci premiera Tadeusza Mazowieckiego na ręce prezydenta RP złożyła Konferencja Episkopatu Polski. „Śmierć ukazuje prawdziwą wartość człowieka. W osobie Zmarłego żegnamy wiernego syna naszej Ojczyzny, gorliwego i zaangażowanego w życie społeczne katolika, człowieka sumienia, pierwszego premiera polskiego rządu niełatwych czasów po przeobrażeniach roku 1989” – stwierdza w liście Prezydium Episkopatu.

  Swe kondolencje przekazał także papież Franciszek. Zostały one przesłane z Watykanu na ręce przewodniczącego Episkopatu Polski, abp. Józefa Michalika. „Był mężem stanu, który dobro ojczyzny i narodu przedkładał ponad swoje sprawy osobiste” - napisał w imieniu Ojca Świętego abp Angelo Becciu, substytut Sekretariatu Stanu. Dodał, że funkcję szefa rządu Mazowiecki pełnił „z oddaniem i mądrością, z poszanowaniem wartości chrześcijańskich i z żywą wiarą, dając przykład szlachetnego zaangażowania na rzecz dobra wspólnego”.

  Tadeusz Mazowiecki, znany działacz katolicki, założyciel i redaktor naczelny "Więzi", współtwórca Klubu Inteligencji Katolickiej, pierwszy premier III Rzeczypospolitej zmarł 28 października w Warszawie wieku 86 lat. W wolnej Polsce był szefem rządu, współtwórcą i przewodniczącym Unii Demokratycznej oraz Unii Wolności, a od 2010 r. doradcą Prezydenta RP ds. polityki krajowej i międzynarodowej. Był Kawalerem Orderu Orła Białego i papieskiego orderu św. Grzegorza.

  Tadeusz Mazowiecki urodził się 18 kwietnia 1927 r. w Płocku. Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1946-1955 był członkiem Stowarzyszenia „PAX”. Początkowo działał w grupie tygodnika „Dziś i jutro”, wydawanego przez środowisko Bolesława Piaseckiego. Następnie pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego dziennika „Słowo Powszechne”. Był współzałożycielem, a w latach 1953-1955 redaktorem naczelnym „Wrocławskiego Tygodnika Katolików” (WTK).

  W 1957 r. znalazł się wśród założycieli warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. W rok później powstał miesięcznik „Więź”, którego Mazowiecki był współtwórcą i pierwszym redaktorem naczelnym. Funkcję tę pełnił do momentu internowania, czyli do 13 grudnia 1981 r.

  W latach 1961-71 zasiadał w Sejmie PRL jako poseł z ramienia Koła Poselskiego „Znak”. W 1976 r., był jednym z sygnatariuszy protestu przeciwko zmianie Konstytucji, kiedy to do ustawy zasadniczej wpisano socjalizm, kierowniczą rolę PZPR i przyjaźń ze Związkiem Radzieckim. W tym czasie związał się ściśle z ruchem opozycyjnym. Od lat związany jest blisko ze środowiskiem intelektualnym skupionym wokół Zakładu dla Ociemniałych prowadzanego przez siostry franciszkanki służebnice krzyża w Laskach pod Warszawą.

  W 1980 r. Tadeusz Mazowiecki został przewodniczącym komisji doradców Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej. W 1981 i 1989 pełnił funkcję redaktora naczelnego „Tygodnika Solidarność”.

  W 1989 r. uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. Po upadku komunizmu, od sierpnia 1989 do grudnia 1990, był pierwszym niekomunistycznym szefem rządu po drugiej wojnie światowej. Za jego rządów doszło do normalizacji stosunków Państwo - Kościół oraz nastąpił powrót katechezy do szkół publicznych.

  Mazowiecki był posłem na Sejm w latach 1991-2001. W latach 1992-95 dał się poznać opinii międzynarodowej jako specjalny sprawozdawca konfliktu w b. Jugosławii, wyznaczony przez Komisję Praw Człowieka ONZ. Podał się do dymisji na znak protestu przeciw bierności wspólnoty międzynarodowej w obliczu czystek etnicznych na Bałkanach.

  W 1995 r. został odznaczony Orderem Orła Białego. Natomiast w styczniu 2012 r. otrzymał wysokie odznaczenie papieskie - Order św. Grzegorza.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • Jacek z Gdyni
   02.11.2013 13:09
   Właśnie - dlaczego w niedzielę ???
   Ten dzień jest w tradycji chrześcijańskiej dniem radosnego świętowania, – dlatego przepisy liturgiczne zwracają naszą uwagę, aby w niedziele nie było Mszy żałobnych.
   Jeśli jednak jakieś bardzo ważne powody i okoliczności wymuszą pogrzeb niedzielny, należy wtedy uwzględniać to, aby był w całości tylko w kaplicy na cmentarzu !
  • Melka3
   02.11.2013 13:30
   Niedziela to świętowanie Zmartwychwstania naszego Pana, a nie czas na pogrzeby, ani tym bardziej żałobę. I jeszcze księża do tego przykładają ręką zgadzając się na takie rzeczy :(
  • aniol58
   02.11.2013 16:49
   Czyli można robić "sobie" pogrzeb w niedzielę- (rozumiem,że jest odgórne przyzwolenie - zwłaszcza w stolicy!!!) miedzy mszą z udziałem dzieci a sumą, ewentualnie po sumie przed np, Różańcem.!!!
   A nie można było P.Kurio zrobić w poniedziałek, bo....
   Następny samobój!!!a po co?
  • Winicjusz65
   03.11.2013 10:50
   Obserwuję uroczystości pogrzebowe b. Premiera, wybitnego polityka, wspaniałego człowieka.

   Żałoba narodowa, pogrzeb państwowy, dzwon Zygmunta w historii Polski zdarzają niezwykle rzadko. To jest zarezerwowane dla szczególnie wybitnych osób. Ostatnio tak żegnaliśmy Błogosławionego Jana Pawła II.

   W obliczu każdej śmierci, a zwłaszcza tak wybitnej osoby, reszta winna pozostać milczeniem. Modlitwa, to jest teraz najważniejsza rzecz.
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół