• facebook
 • rss
 • Odnów powstańcze mogiły

  Tomasz Gołąb

  dodane 01.11.2013 17:57

  Od 1 do 3 listopada 2013 r. wolontariusze Muzeum Powstania Warszawskiego będą kwestować na warszawskich nekropoliach. Pilnej renowacji wymaga ok. 30 grobów na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, w tym 22 mogiły, które trzeba zbudować od podstaw.

  Zbiórka w okolicach Dnia Wszystkich Świętych jest częścią akcji pozyskiwania funduszy na budowę i renowację powstańczych mogił i miejsc pamięci Powstania Warszawskiego, które od 9 lat organizuje Muzeum Powstania Warszawskiego. Pieniądze, które uda się zebrać zostaną przeznaczone na wyremontowanie ok. 30 grobów na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, w tym 22 mogiły wymagają zbudowania od podstaw, a pozostałe należy odrestaurować. Groby te są zdewastowane, zarośnięte, często nie posiadają żadnych śladów wskazujących na istnienie w tym miejscu mogiły. Obecnie Muzeum jest na etapie weryfikacji kolejnych kwater na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach oraz na Cmentarzu Powązkowskim (cywilnym). Równocześnie staramy się rozpocząć kwerendę w zakresie zaniedbanych i zniszczonych mogił Powstańców Warszawskich na innych warszawskich nekropoliach, przede wszystkim Cmentarzu Powstańców Warszawskich na Woli. Szczególnie pilnej renowacji wymaga nagrobek plutonowego Lucjana Fludera ps. „Topór”, ur. 1912, który zginął na Pl. Wilsona 30.09.1944. Był żołnierzem „Żywiciela” w zgrupowaniu „Żaglowiec”. 

  Zbiórkę można także wesprzeć wpłacając pieniądze na specjalne konto: 26 1060 0076 0000 3310 0019 6191 – BANK BPH SA oraz wrzucając pieniądze do stacjonarnych skarbon na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego. Do tej pory udało się zebrać ponad 45 tysięcy złotych. Zbiórka potrwa do końca 2013 roku.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół