• facebook
 • rss
 • Czeka na was Kościół

  Tomasz Gołąb

  dodane 07.12.2013 12:34

  W archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie odbył się obrzęd sakry biskupiej Józefa Górzyńskiego i Rafała Markowskiego.

  - Urząd biskupa nie jest zaszczytem, ale trudnym obowiązkiem. A sposobem jego sprawowania nie jest władza, ale służba. Nigdy nie zapomnijcie, że jesteście z ludu wzięci i dla ludu ustanowieni - powiedział kard. Kazimierz Nycz w homilii podczas obrzędu święceń nowych biskupów: Józefa Górzyńskiego i Rafała Markowskiego.

  - Czeka na was Kościół powszechny i warszawski, czekają na was parafie, wspólnoty, ruchy, stowarzyszenia, rodziny, katolicy świeccy. Szczególnie czekają na was kapłani, dla których macie być ojcami. Czekają siostry i księża zakonni oraz klerycy. Wszyscy czekają na waszą miłość i posługę, byście zawsze byli gotowi. Czekam i ja, i Bogu dziękuję że otrzymuję takich nowych współpracowników, by razem z kolegium biskupim służyć ludowi warszawskiemu i pełnić Chrystusowe posługiwanie najwyższego kapłaństwa. Niech towarzyszy wam teraz modlitwa św. Ambrożego: „Wzbudź w swoim Kościele biskupów według swojego serca, aby nim rządzili mądrze i roztropnie”. Amen – zakończył kard. Kazimierz Nycz, główny konsekrator nowych biskupów.

  Wyświęceni biskupi otrzymują pocałunek pokoju od wszystkich obecnych na uroczystości biskupów Wyświęceni biskupi otrzymują pocałunek pokoju od wszystkich obecnych na uroczystości biskupów Tomasz Gołąb /GN W obrzędach święceń biskupich uczestniczyło 26 biskupów i kilkuset kapłanów. W katedrze tłumnie zgromadzili się także wierni archidiecezji warszawskiej, przyjaciele i znajomi nowych biskupów. Współkonsekratorami byli abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, oraz biskup senior diecezji warszawsko-praskiej Kazimierz Romaniuk.

  - Z pokorą i zaufaniem przyjmujemy tę posługę biskupią, ze świadomością własnej słabości i zaufaniem, że dobry Bóg będzie ją kształtował tak, że przyniesie błogosławione owoce. Dziękujemy Ojcu świętemu Franciszkowi za zaufanie. Obiecujemy że poczynimy wszystko by tę posługę czynić z pełnym oddaniem - powiedział na zakończenie Mszy św. biskup Rafał Markowski, dziękując ludziom, którzy w jego kapłańskim życiu "odcisnęli niezatarte piętno". - Obiecuję, że nasza posługa będzie naprawdę służbą.

  - Pamiętamy o wielu świeckich i duchownych, siostrach i braciach, tak wielu, którzy budowali nas swoją postawą i wiarą, przekonywali nas o sensie kapłańskiej posługi. Ich wszystkich ogarniamy naszą wdzięcznością i obiecujemy modlitwę o błogosławione życie - dodał bp Józef Górzyński.

  Biskup Rafał Markowski i biskup Józef Górzyński Biskup Rafał Markowski i biskup Józef Górzyński Tomasz Gołąb /GN Biskup Józef Górzyński odprawi pierwszą Mszę świętą prymicyjną w niedzielę 8 grudnia o godz. 13 w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Warszawie na Wrzecionie. Jego dewizą biskupią są słowa: "Ad Mysterium ministrandum" (Do posługi Tajemnicy). W herb biskupi wpisał krzyż Chrystusa, który stoi na szczycie, z którego jak ze źródła wypływa siedem strumieni, siedem sakramentów.

  Biskup Rafał Markowski odprawi Mszę świętą prymicyjną w niedzielę 15 grudnia o godz. 13 w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Józefowie koło Otwocka. Za hasło biskupiego posługiwania przyjął słowa: "Jesu in Te cofido" (Jezu ufam Tobie). Centralne miejsce herbu zajmuje chrystogram symbolizujący Chrystusa, z którego wypływają promienie Bożego miłosierdzia w kolorze czerwonym i białym. W herbie biskupim znalazła się także harfa jako symbol sztuki, w szczególności muzyki.

  Czytaj więcej:

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół