• facebook
 • rss
 • Parafie potrzebują "nowej mentalności"

  aś /KAI

  dodane 12.01.2014 11:03

  O konieczności przebudzenia wspólnot parafialnych i zmiany kierunku ewangelizacji mówił ks. Artur Godnarski, sekretarz Biura Zespołu Konferencji Episkopatu Polski do spraw Nowej Ewangelizacji.

  O tych tematach rozmawiali uczestnicy kolejnego spotkania Szkoły Liderów Nowej Ewangelizacji organizowanej przez Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie.

  Ksiądz Godnarski wychodząc od tezy, iż podstawowym zadaniem Kościoła jest ewangelizacja, zwrócił uwagę słuchaczom, na potrzebę "nowej mentalności" wśród liderów i członków wspólnot parafialnych.

  Powołując się na dokument podsumowujący V Konferencję Generalną Biskupów Ameryki Łacińskiej i Wysp Karaibskich, która miała miejsce w Aparecida, w Brazylii, prowadzący podkreślił, iż konieczne jest nawrócenie pastoralne wspólnot parafialnych, polegające na przejściu "od duszpasterskich zabiegów o charakterze wyłącznie konserwującym do posługi zdecydowanie misyjnej”.

  Błędem jest - mówił ks. Godnarski - że inicjatywy podejmowane w parafiach skupiają się na wewnętrznych potrzebach wspólnoty, że nie podejmuje się w parafiach próby wyjścia do tych, którzy nie trwają w jedności z Kościołem.

  Zauważono również, iż pierwszą rzeczą, której potrzebują usłyszeć ludzie, którzy nie mają daru wiary, nie są zasady moralne, ale kerygmat.

  - Dlatego, działania podejmowane przez wspólnoty parafialne powinny koncentrować na ewangelizacji kerygmatycznej, prowadzącej do osobistego nawrócenia, które jest źródłem pragnienia głębszego przylgnięcia do Boga i zaangażowania w misję głoszenia orędzie Zbawienia - mówił ks. Godnarski.

  Nowe inspiracje prowadzące do głębszego zaangażowania się w życie Kościoła, pomysły na nowe formy głoszenia Ewangelii, to tylko niektóre z elementów formacji intelektualno-duchowej proponowanej przez Sekcję Św. Jana Chrzciciela Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie, osobom pragnącym włączyć się w dzieło Nowej Ewangelizacji. Roczny cykl comiesięcznych spotkań Szkoły Liderów Nowej Ewangelizacji skierowany jest do wszystkich, którzy czują się powołani do włączenia się w misję świadczenia o Jego zmartwychwstaniu.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół