• facebook
 • rss
 • Po (muzeum) kolei?

  Tomasz Gołąb

  dodane 11.02.2014 19:09

  Muzeum Kolejnictwa zmienia siedzibę. Od 2017 r. ma mieścić się na Odolanach na dalekiej Woli. Tam ma powstać Centrum Komunikacji i Techniki, nowoczesna placówka na kształt Centrum Nauki Kopernik.

  Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Miasto Stołeczne Warszawa oraz Polskie Koleje Państwowe S.A. uzgodniły list intencyjny w sprawie współpracy przy budowie Centrum Komunikacji i Techniki w Warszawie.

  Ma to być jedna z najnowocześniejszych placówek kulturalno-oświatowych w Polsce, wzorowana na Centrum Nauki Kopernik, National Railway Museum w York czy Deutsches Technikmuseum w Berlinie.

  Centrum Komunikacji i Techniki ma popularyzować historię komunikacji i rozwoju transportu w Polsce. Powstanie w wyniku przekształcenia dotychczasowego Muzeum Kolejnictwa w Warszawie oraz włączenia do jego zbiorów przedmiotów i obiektów związanych z transportem publicznym, takim jak tramwaje i autobusy oraz zabytkowy tabor, będący własnością Grupy PKP.

  Centrum ma powstać w 2017 roku. Twórcy placówki postarają się o unijne dofinansowanie jej budowy.

  - Już za kilka lat powstanie w stolicy miejsce, jakiego dotąd nie było - cieszy się Zbigniew Klepacki, wiceminister infrastruktury i rozwoju.

  Centrum Komunikacji i Techniki zostanie zlokalizowane na Szczęśliwcach-Odolanach, za Dworcem Zachodnim.

  - Zakładamy przeniesienie zbiorów Muzeum Kolejnictwa na tereny o wiele większe i atrakcyjniejsze. Stworzenie Centrum przyczyni się do znacznego ożywienia tych terenów - mówi Piotr Ciżkowicz, członek zarządu PKP S.A.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół