• facebook
 • rss
 • Dzień Kobiet w Pałacu Prezydenckim

  Aneta Kulesza

  dodane 08.03.2014 22:06

  Anna Komorowska wraz ze stowarzyszeniami pozarządowymi zorganizowała spotkanie "Posłuchaj warszawskich opozycjonistek".

  Kobiety w czasach „Solidarności” i stanu wojennego nie miały łatwo. O trudach w drodze do wolności opowiadały w Pałacu Prezydenckim działaczki opozycji. - Cieszy mnie, że na to spotkanie przybyło tak wiele młodych kobiet, którym pewnie obce są zmagania, których podjąć się miały odwagę opozycjonistki w PRL - powiedziała Anna Komorowska.

  Do udziału w konferencji zaproszone zostały: Ewa Kulik - polska tłumaczka literatury pięknej, dyrektor Fundacji im. Stefana Batorego, redaktor niezależnego czasopisma w czasach PRL, Ludwika Wujec - z wykształcenia fizyk, działacz społeczny i samorządowy, zaangażowana w jawną i niejawną działalność opozycyjną w latach komunizmu oraz Danuta Przywara - socjolog i działacz społeczny, prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Spotkanie poprowadziła Roża Rzeplińska - działacz Stowarzyszenia 61.

  - Takie były czasy. Trzeba było iść do pracy, poprawić klasówki, podziałać w Regionach, a jeszcze po powrocie do domu obiad zrobić i posprzątać – opowiadała Ludwika Wujec, która pracę w szkole podstawowej łączyła z redakcją czasopisma z ul. Mokotowskiej. - Mój mąż też działał w związkach zawodowych. Często mieliśmy przeszukania w mieszkaniu. Mój syn po lekcjach przychodził do redakcji i czytał kolumny ze sportem.

  Panelistki mówiły o porzuconych marzeniach, trudach w realizacji działań opozycyjnych, przeszukaniach, nagonce SB, internowaniach i wizytach w areszcie na Rakowieckiej. Ale powtarzały też: „Trzeba działać! Mężczyźni Solidarności w aresztach, a my działalnością konspiracyjną w podziemiu, ku wolności!”.

  Podczas rozmowy zwrócono także uwagę na ustawę o parytetach w polityce oraz podkreślono rolę stowarzyszeń pozarządowych.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół