• facebook
 • rss
 • Uzupełniające się pontyfikaty

  mm

  dodane 12.03.2014 08:32

  Jan Paweł II był świadkiem, Benedykt XVI wielkim teologiem, a papież Franciszek jest charyzmatykiem - mówił bp Andrzej Czaja podczas przedostatniej debaty z cyklu "Myśląc z Wojtyłą".

  Tematem dyskusji prowadzonej w Domu Arcybiskupów Warszawskich był Kościół. Rola w nim świeckich i kobiet oraz ścisły związek między nauczaniem Jana Pawła II z tym, co przekazują jego następcy. Spotkanie z cyklu, który jest duchowym i intelektualnym przygotowaniem do kanonizacji polskiego papieża prowadził Zbigniew Nosowski z „Więzi”. Dyskutowali: dogmatyk, bp Andrzej Czaja, Paweł Milcarek z „Christianitas” i Krzysztof Dorosz z Kościoła ewangelicko-reformowanego.

  Jako pierwszy głos zabrał biskup opolski. Zaprezentował skrótowo główne elementy papieskiego nauczania o Kościele. Dużo miejsca poświęcił tzw. „duchowości komunii”.  – Papież widział Kościół jako żywą wspólnotę wierzących. W jego dziełach czytamy, że w Kościele najważniejsza jest żywa więź jego członków z Chrystusem. Wobec tej więzi wszelki aktywizm jest wtórny – mówił bp Czaja.

  – Na pierwszym miejscu jest troska o zażyłość z Bogiem, zanurzenie codzienności w kontemplacji oblicza Jezusa, zwłaszcza ukrzyżowanego. To pociąga za sobą braterstwo i składnia do współpracy z ludźmi dobrej woli – tłumaczył hierarcha. Odwoływał się przy tym najczęściej do dwóch papieskich dokumentów: Christifideles laici i Ecclesia in Europa.

  Silnie obecną promocję świeckich w Kościele analizował Paweł Milcarek. – Świeccy w percepcji papieża mają pełne powołanie do świętości. Nie jest to powołanie jakoś mniej wartościowe. Nie należy jednak zbytnio mieszać ról świeckich i kapłanów. Istnieje duże niebezpieczeństwo klerykalizacji laikatu, przed którym ostrzegał Wojtyła. Świecki traci wtedy z pola widzenia swoją właściwą funkcję, jaką jest zaangażowanie w chrześcijańską tkankę życia społecznego – podkreślił redaktor naczelny „Christianitas”.

  Spotkania „Myśląc z Wojtyłą” mają stałą formułą. Na początku krótkie wprowadzenia wygłaszają zaproszeni prelegenci. Później prowadzący animuje dyskusję między nimi, do której włączają się również zebrani słuchacze.

  Zapytany o rolę kobiet w Kościele Krzysztof Dorosz przyznał, że dyskusja na ten temat dopiero się zaczyna, a chrześcijanie są dopiero na początku drogi do odpowiedzi na pytanie, jaką rolę mają pełnić kobiety we wspólnocie wierzących. Z kolei bp Czaja odpowiedział, że Karol Wojtyła w swoim nauczaniu wskazał na macierzyństwo fizyczne i duchowe jako na pełnię realizacji kobiecego powołania.

  Gościem specjalnym wtorkowego spotkania w Domu Arcybiskupów Warszawskich był metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Na jego zakończenie, w nawiązaniu do słów  o przenikających i uzupełniających się pontyfikatach opowiedział o długiej współpracy Jana Pawła II i kard. Josepha Ratzingera.

  Organizatorem debat „Myśląc z Wojtyłą” są Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie, kwartalnik "Więź", Instytut Papieża Jana Pawła II, Centrum Myśli Jana Pawła II, KIK, Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia i KAI. Tematem ostatniego spotkania będzie młodzież.

  «« | « | 1 | » | »»
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość
   przewiń w dół