• facebook
 • rss
 • Spektakl, którego brakowało

  jt

  dodane 02.04.2014 12:07

  W Krakowie światowa premiera włoskiego musicalu operowego o życiu Karola Wojtyły. Będzie go można obejrzeć też na Torwarze.

  "Karol Wojtyła. Historia prawdziwa" to opowieść o życiu Karola Wojtyły przed wyborem na papieża, przeniesiona na deski teatru przez włoskiego reżysera Duccio Gorzano. Pierwsze przedstawienie odbędzie się 2 kwietnia, w 9. rocznicę śmierci Jana Pawła II, w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

  Reżyser przyznaje, że przedstawienie zrealizowano z rozmachem – bierze w nim udział kilkudziesięciu tancerzy i aktorów, a muzykę współtworzyli Noa (artystka pochodzenia jemeńsko-żydowskiego) oraz włoski kwartet smyczkowy "Solis String Quartet". Widzowie mogą się spodziewać różnorodnych form muzycznych. W musicalu wykorzystano także technologie holograficzne 3D. Nad scenariuszem spektaklu czuwała hiszpańska dziennikarka i watykanistka Paloma Gomez Borrero, która towarzyszyła Janowi Pawłowi II w 104 podróżach papieskich. Przedstawienie przygotowano w języku włoskim, jednak planowana jest także polska wersja.

  W rolę Karola Wojtyły wcieli się trzech aktorów: Alessandro Bendinelli, grający 9-letniego chłopca, Virgilio Brancaccio (postać 20-latka) i Massimiliano Colonna (postać 50-latka). Historia rozpoczyna się sceną zamachu na pl. św. Piotra w Rzymie. Potem widz zostaje przeniesiony do Wadowic i Krakowa, gdzie poznaje osobiste i często dramatyczne sceny z życia przyszłego papieża.

  Dlaczego Włosi postanowili opowiedzieć historię Karola Wojtyły sprzed konklawe? – Zawsze chciałem zrobić coś dla niego. Niestety, brakło czasu za jego życia – odpowiedział Mauro Longhin, producent przedsięwzięcia. Po śmierci Jana Pawła II powstało mnóstwo filmów, wydano wiele opracowań i albumów ze zdjęciami. – Brakowało spektaklu. A papież przecież tak kochał teatr – dodał.

  – Ojciec święty był Polakiem, ale dla nas był też Włochem. Był papieżem mojego dzieciństwa i młodości. To wielki zaszczyt i odpowiedzialność – podkreślił Roberto Rossetti, odtwórca roli Edmunda, brata Karola.

  – Jesteśmy bardzo dumni, że tworzymy muzykę do historii o Karolu Wojtyle. To odzwierciedla postawę Jana Pawła II, który tyle mówił o dialogu międzyreligijnym – powiedziała kompozytorka Noa. Podkreśliła, że choć jest żydówką, wiele razy występowała dla papieża, a on zawsze z troską pytał o sytuację jej narodu.

  Jak stwierdził kard. Stanisław Dziwisz, wieloletni sekretarz i przyjaciel Jana Pawła II, musical opowiada "o wszystkich ważnych momentach życia Papieża, który zmienił świat i uczynił możliwą Europę zjednoczoną w jej chrześcijańskich korzeniach".

  W Polsce spektakle odbędą się w dwóch miejscach –  w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie (4 kwietnia) oraz w Warszawie na Torwarze (8 i 9 kwietnia). Później historię o papieżu będzie można oglądać na deskach teatrów we Włoszech oraz Hiszpanii – tam przygotowywana jest wersja hiszpańskojęzyczna.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół