• facebook
 • rss
 • Tajemnica seminaryjnej krypty

  Agata Ślusarczyk

  dodane 04.04.2014 13:42

  Szczątki ponad 500 osób spoczywają w kryptach kościoła seminaryjnego. 3 kwietnia odbył się ich ponowny pogrzeb.

  Ceremonii pogrzebowej przewodniczył ks. Jan Miazek   Ceremonii pogrzebowej przewodniczył ks. Jan Miazek Agata Ślusarczyk /GN 10 drewnianych trumien leżało przed ołtarzem. Jedna z nich z otwartym wiekiem, ukazująca szczątki pochowanych w kryptach kościoła seminaryjnego karmelitańskich mnichów oraz osób związanych z klasztorem. Według pracujących od roku pod dawną prokatedrą archeologów, łącznie spoczywa tam ok. 500 osób.

  3 kwietnia za pierwszych mieszkańców tego miejsca została odprawiona Msza św. pogrzebowa. Liturgii, sprawowanej  w języku łacińskim i z oprawą chorału gregoriańskiego, przewodniczył ks. Jan Miazek.

  - Chcemy uporządkować ich groby i na nowo z czcią i szacunkiem złożyć ich kości - powiedział rozpoczynając homilię i zwrócił uwagę, że powtórne pochówki zazwyczaj dotyczyły osób znanych.

  Duchowny przypomniał także, że czytania liturgiczne podczas uroczystości pogrzebowych mówią o jedynej nadziej, którą jest Chrystus. Zauważył także, że współcześnie Msze św. pogrzebowe często przypominają "procesy beatyfikacyjne zmarłych”, tymczasem dawna liturgia "naznaczona był tak bardzo wołaniem do Boga o miłosierdzie”. - Bo któż może powiedzieć o sobie, że jest nieskalanych rąk i czystego serca - mówił nawiązując do mszalnych czytań.

  Ozdobna trumna hrabiny Heleny Ogińskiej   Ozdobna trumna hrabiny Heleny Ogińskiej Agata Ślusarczyk /GN Zwrócił także uwagę na dawny obrządek, kiedy to zmarłych chowano blisko kościoła oraz w pobliżu grobów męczenników, wierząc w ich wstawiennictwo. Na zakończenie zaapelował o to, by żyć na co dzień Bogiem. - To, co mówi Ewangelia mamy przekazać światu, inaczej będzie on jeszcze gorszy - mówił.

  Po Mszy św. trumny zostały przeniesione do krypt. Oprócz trumien zbiorowych w podziemiach znajdują się także dwie trumny dziecięce, trzy oryginalne oraz zdobna trumna hrabiny Heleny Ogińskiej. Szczątki pochodzą z XVIII i XIX w.

  Władze seminarium zamierzają dalej prowadzić badania, które m.in. dokładniej opiszą odnalezione szczątki. W planach jest także udostępnienie krypt zwiedzającym, a także znalezionych podczas prac dewocjonaliów czy szczątków habitów.
   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół