• facebook
 • rss
 • Ojczyzna to nasz dom

  Agnieszka Kurek-Zajączkowska

  dodane 02.05.2014 22:29

  Z okazji Dnia Flagi w katedrze polowej Wojska Polskiego odbyła się uroczysta Msza św. z udziałem przedstawicieli służb mundurowych. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił biskup polowy Józef Guzdek.

  - Od Maryi żołnierze uczą się miłości i wierności. Miłości Boga i ojczyzny. A wierności tym wartościom, których wymaga biało-czerwona flaga - wyjaśniał biskup i wskazał na znaczenie kolorów na polskiej fladze. - Te barwy tak wiele mówią każdemu, kto ma swe korzenie w kraju nad Wisłą. W obszarze wartości duchowych kolor biały oznacza czystość serca, czystość intencji. Zaś kolor czerwony wyraża miłość wierną, wytrwałą i ofiarną. Wyraża też odwagę i waleczność - wytłumaczył kapłan.

  Przekonywał, że ojczyzna to dom, w którym się nie tylko mieszka, ale któremu się jest wiernym. - Flaga biało-czerwona to symbol naszego kraju. Kryje w sobie niezwykłe przesłanie. Mówi o przynależności do rodziny. Ale jest także symbolem naszego wspólnego domu, któremu na imię Polska - mówił.

  Przypomniał, że z flagą są związane wielkie emocje: radość kiedy towarzyszy ona zwycięstwom lub smutek i ból, gdy jest świadkiem przegranych. W tym kontekście przypomniał bitwę pod Monte Cassino i symboliczny koniec okupacji niemieckiej 2 maja 1945r. kiedy to żołnierze zawiesili polską flagę w Berlinie. Zauważył, że biało-czerwone barwy wiele mówią, ale zarazem zobowiązują.

  W Mszy św. uczestniczyły poczty sztandarowe m. in. policji, żandarmerii wojskowej, straży granicznej i marynarki wojennej   W Mszy św. uczestniczyły poczty sztandarowe m. in. policji, żandarmerii wojskowej, straży granicznej i marynarki wojennej Agnieszka Kurek-Zajączkowska Wskazał także na ogromna rolę Matki Bożej Jasnogórskiej dla Polski i żołnierzy. - Maryja pomaga nam być wiernymi synami naszej ojczyzny. Mobilizuje nas do wysiłku i wierności przysiędze wojskowej. Do poświęcenia dla wspólnej sprawy - przekonywał bp Guzdek.

  Msza św. w katedrze polowej WP była jednym z punktów programu centralnych uroczystości z okazji Dnia Flagi. Przez cały dzień na Placu Zamkowym i przed Pałacem Prezydenckim odbywały się koncerty orkiestr wojskowych, konkurs musztry i paradny przemarsz Kampanii Reprezentacyjnej WP. Bronisław Komorowski otworzył okolicznościowa wystawę i wręczył flagi państwowe wyróżniającym się jednostkom wojskowym i instytucjom. Dodatkowo na 10 kilometrowej trasie w pobliżu Warszawskiej Cytadeli odbył się II Bieg Flagi.

  Dzień Flagi RP został ustanowiony 20 lutego 2004 r. Jego rolą jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polaków i Polonii za Granicą.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół