• facebook
 • rss
 • Fala kulminacyjna mija Warszawę

  aś /PAP

  dodane 21.05.2014 14:44

  Kulminacja fali wezbraniowej na Wiśle zbliża się do Modlina, potem minie Wyszogród, a w czwartek rano dotrze do Kępy Polskiej - poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Kulminacja ta ma przekraczać stany alarmowe.

  - Fala wezbraniowa w tej chwili mija Warszawę, jej kulminacja wystąpiła dzisiaj w godzinach wczesnorannych i jej wysokość wyniosła 698 cm - powiedziała podczas konferencji prasowej IMGW główna hydrolog kraju Marianna Sasim. Prace wzmacniające w stolicy były prowadzone m.in. w dzielnicy Wawer, w okolicy Portu Praskiego i Cypla Czerniakowskiego, gdzie ułożono kilkadziesiąt tysięcy worków z piaskiem.

  Jak poinformowała Sasim, kulminacja fali wezbraniowej zbliża się do Modlina, a w kolejnych godzinach dojdzie ona do Wyszogrodu, gdzie - według prognoz - poziom wody wniesie ok. 685 cm. W czwartek ok. godz. 4 rano fala dotrze do Kępy Polskiej, a w piątek spodziewana jest w Toruniu. Jej kulminacja na całym odcinku dolnej Wisły będzie przekraczała stany alarmowe.

  Prognozowane jest, że w niedzielę i poniedziałek fala wezbraniowa dotrze do Bałtyku. - Mamy nadzieję, że fala spłynie spokojnie do morza, i tak jak dotychczas nie stanowiła ona większego zagrożenia, nie będzie nieprzyjemnych sytuacji - powiedziała główna hydrolog kraju.

  Na Odrze fala kulminacyjna jest teraz w okolicy Głogowa. - Wynosi ona kilkanaście centymetrów powyżej stanu alarmowego. Jutro i w kolejnych dniach dojdzie do Nowej Soli i powoli będzie spływać w dół Odry nieznacznie przekraczając stany alarmowe - powiedziała Sasim. Podkreśliła, że na dolnym odcinku rzeki fala ta powinna już być poniżej stanów alarmowych, a tylko przekraczać stany ostrzegawcze.

  Według danych IMGW sytuacja stabilizuje się także na dopływach głównych rzek, gdzie stany wody obniżają się. - Pogoda się ustabilizowała i w związku z tym możemy się zająć tylko sytuacją hydrologiczną. W ciągu najbliższych dwóch dni nie widać zagrożeń meteorologicznych - zaznaczyła Sasim.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół