• facebook
 • rss
 • Czerskie tropy

  dodane 06.07.2014 10:53

  Historię średniowiecznego Czerska można odkrywać samodzielnie. Wystarczą specjalna karta ze wskazówkami, długopis i żyłka tropiciela.

  "Przejdź na drugą stronę ulicy Mostowej i pójdź nią ok. 20 kroków w dół. Skręć w lewo w ulicę Na Skarpie i idź nią do zakrętu. Jesteś na północnej części cypla, który zwie się Księżą Górą. Tu, gdzie dziś rośnie sad, w XII wieku stał parafialny kościół pw. Wniebowzięcia NMP. Idź dalej śmiało ulicą Na Skarpie. Na samym końcu szukaj dawnej nazwy ulicy" - to jedna z kilkunastu instrukcji, jakie znajdują się na specjalnie przygotowanej karcie zatytułowanej "Na tropach średniowiecznego Czerska". Można ją pobrać bezpłatnie na zamku i samodzielnie odkrywać ślady historii. Warto wziąć coś do pisania, bo karta ma puste miejsca do wypełnienia.

  Oprócz zamku w Czersku zachował się z czasów średniowiecza autentyczny układ miejski, co oznacza, że jego rynek i uliczki położone są dokładnie tak, jak to było już w XIII wieku. Z kolei po samym zamku można wędrować z kartą zamkowej gry "Kto tu bywał”, poznając dawnych mieszkańców tego miejsca i wcześniejszego grodu. W poznawaniu obiektu pomogą także ilustrowane plansze z przystępnym opisem.

  Od 19 lipca do końca września w każdy weekend na zamkowym dziedzińcu można będzie także spotkać średniowiecznych rekonstruktorów ze Stowarzyszenia "Hanza". Z kolei 24 i 31 lipca oraz 8 i 14 sierpnia żywe lekcje historii bezpłatnie poprowadzi rekonstruktor. Wrześniowe i październikowe lekcje adresowane są głównie do szkół (terminy dostępne są na stronie: www.zamekczersk.pl).

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół