• facebook
 • rss
 • Kino z misją

  Tomasz Gołąb

  dodane 11.08.2014 16:56

  I Przegląd Filmów Misyjnych na Pradze pokaże prawdę o pracy misjonarzy w Afryce, Ameryce Południowej i Azji.

  I Przegląd Filmów Misyjnych organizuje 25-27 sierpnia Dzieło Misyjne Diecezji Warszawsko-Praskiej. Pokazy będą odbywać się w Kinie Praha (ul. Jagiellońska 26).

  Podczas przeglądu będzie można zapoznać się z pracą wielu polskich misjonarzy, takich jak kard. Adam Kozłowiecki SJ czy ojciec Marian Żelazek SVD, jak i tych mniej znanych, którzy każdego dnia w różnych zakątkach globu służą, niosąc Dobrą Nowinę wszystkim potrzebującym.

  - Misjonarze działają także m.in. poprzez pracę w szkołach, szpitalach czy ośrodkach dożywiania - podkreśla abp Henryk Hoser SAC, biskup warszawsko-praski, który objął wydarzenie patronatem.

  Program:

  25 sierpnia, poniedziałek – "Najwięksi polscy misjonarze XX wieku"

  "Dokta" - film o życiu i działalności polskiej lekarki w Ugandzie, dr Wandy Błeńskiej (ur. 30 października 1911), która przez 43 lata leczyła chorych - głównie na trąd, w dwóch ośrodkach medycznych w Bulubie i Nyandze.

  "Misjonarz" -  opowieść o ojcu Marianie Żelazku, werbiście (30 stycznia 1918–30 kwietnia 2006), który całe swoje życie poświęcił ubogim w Indiach, w słynnym mieście hinduistów Puri w stanie Orissa. W roku 2006 nominowany był do pokojowej Nagrody Nobla.

  "Kardynał w buszu" - film o kard. Adamie Kozłowieckim (1 kwietnia 1911–28 września 2007), który przez ponad 50 lat pracował jako misjonarz w różnych miejscach i na różnych stanowiskach w Zambii. Kardynał opowiada ze swadą o swoim życiu i różnych przygodach, jakie spotykały go na afrykańskiej ziemi.

  26 sierpnia, wtorek – "W kraju papieża Franciszka"

  "W argentyńskim Gran Chaco" - film, którego akcja zaczyna się w Buenos Aires, a potem po argentyńskich drogach i bezdrożach Gran Chaco przenosi się do wiejskiej misji Quimili. Proboszcz ks. Eugeniusz Milewicz przedstawia życie parafii, system dożywiania dzieci, szkoły wiejskie i życie biednych rodzin.

  "Wśród Kreolów, Metysów oraz Indian Wichi" - Juan Jose Castelli to 30-tysięczne miasto, gdzie pracuje polski misjonarz ks. Andrzej Kozioł. Przez 13 lat pracował w misji Tres Isletas, gdzie opiekował się ludźmi starszymi, dla których zbudował dom pomocy. Uczestniczymy w procesji do figury Matki Boskiej przy bramie wjazdowej do miasta. Odwiedzamy wioskę Indian Wichi w argentyńskim buszu.

  "Z San Ignacio do Iguazu" - w prowincji Misiones pracują polscy misjonarze: ks. Jakub Radziwoński i ks. Artur Samsel. San Ignacio Mini to pozostałości zabudowy tzw. redukcji paragwajskich, które powstały dzięki jezuitom pomagającym przetrwać miejscowym Indianom. Było to bardzo imponujące przedsięwzięcie. Na granicy z Brazylią i Paragwajem zachwycają swoim pięknem niezwykłe wodospady Iguazu.

  27 sierpnia, środa – "Afryka bez retuszu

  "Dzieci Afryki" - wstrząsający dokument o losie najmłodszych mieszkańców Czarnego Lądu. Ukazuje dramatyczne skutki głodu w Afryce, który dotyka przede wszystkim dzieci. Opowiada o losach ”dzieci wojny”, dzieci w obozach dla uchodźców, o zmuszanych do pracy, o sierotach lub chorych na AIDS.

  "Siostry Pallotynki w Rwandzie i Kongo" - film o pracujących w tych krajach polskich pallotynkach. Posługują one między innymi na przedmieściach stolicy Rwandy, Kigali w Masaka oraz na Gikondo, w jednej z dzielnic miasta. Tutejszy szpital obejmuje swą opieką 70 tys. najuboższych mieszkańców stolicy. Dziennie przyjmowanych jest od 180 do 250 pacjentów. Siostry prowadzą także szkoły i przedszkola. W odległości niespełna 80 km na południe od Kigali znajduje się miejscowość Ruhango. Tutaj działa kolejny ośrodek prowadzony przez zgromadzenie sióstr pallotynek. Centrum Zdrowia obejmuje opieką 3600 dzieci. Ważnym miejscem w Rwandzie jest Kibeho. Tu w roku 1981 roku w internacie szkoły średniej miały miejsce objawienia Matki Bożej. Pokazała się ona wielokrotnie trzem dziewczętom – uczennicom szkoły. Matka Boża przepowiedziała wtedy to, co stało się kilka lat później, a mianowicie wojnę i ludobójstwo.

  "Misje afrykańskie w czasie wojny" - Republika Środkowoafrykańska to kraj 2 razy większy od Polski, a ma zaledwie 6 mln mieszkańców. Jest jednym z najbiedniejszych w Afryce. W dodatku w kraju tym panuje wojna domowa. Ludzie kryją się po lasach i w kościołach w obawie prze rabunkami i zabójstwami. W ostatnim czasie nawet kościoły nie dają gwarancji, gdyż rebelianci również i tam napadają na ludzi. Film, na tle ogólnej sytuacji, pokazuje olbrzymie zaangażowanie i determinację misjonarzy i misjonarek przybyłych z Polski.

  Po projekcjach filmów dokumentalnych zaplanowano dyskusję z ich autorami oraz zaproszonymi gośćmi: misjonarzami, przedstawicielami MSZ oraz organizacji pozarządowych zajmujących się niesieniem pomocy najbiedniejszym w Afryce, Azji i Ameryce Południowej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół