• facebook
 • rss
 • "Ekstaza św. Franciszka" w Warszawie

  Agata Ślusarczyk

  dodane 15.09.2014 21:28

  Dzieło hiszpańskiego malarza El Greca można podziwiać na Zamku Królewskim. - To wielkie wydarzenie - mówi dyrektor placówki.

  O godz. 18 obraz zobaczyli pierwsi pasjonaci dzieł sztuki. Kilka godzin wcześniej okazję, by także go podziwiać, mieli dziennikarze. - To wielkie wydarzenie, gdyż mieszkańcy Warszawy nie spotykają się często ze sztuką hiszpańską. Dodatkowo jest to wielkie wydarzenie także dla polskiej historii sztuki. Nie każdy kraj w Europie prowadzi inwentaryzację dzieł sztuki, dzięki której można odkryć wiele wartościowych obrazów - powiedział prof. Andrzej Rottermund, dyrektor Zamku Królewskiego.

  Dodał także, że prezentacja dzieła El Greca inauguruje działalność "Galerii jednego obrazu”, w ramach której raz do roku prezentowane będą dzieła zarówno ze zbiorów polskich, jak i zagranicznych.

  Obecny na konferencji prasowej ks. Robert Mirończuk, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach, wyjaśnił, że udostępnienie dzieła, które na co dzień znajduje się w zbiorach muzeum w Siedlcach, jest włączeniem się w obchody Roku El Greca.

  Obraz datowany jest na lata 1575-1580. Muzeum Diecezjalne w Siedlcach nie ma informacji na temat losów obrazu bezpośrednio po namalowaniu. Nie wiadomo też, w jakich okolicznościach trafił na ziemię polską. Dla szerszej publiczności obraz został odkryty w 1964 r. podczas inwentaryzacji dzieł sztuki, którą Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk prowadził w parafii w Kosowie Lackim.

  Dwie badaczki, Izabella Galicka i Hanna Sygietyńska, zauważyły w mieszkaniu proboszcza dzieło przedstawiające św. Franciszka. Obraz był mocno zabrudzony, pociemniały i częściowo rozdarty. Płótno wydawało się na tyle interesujące, że w następnych latach zdecydowano się przeprowadzić jego szczegółowe badania. Podczas konserwacji wyłoniła się częściowo zachowana sygnatura - Domenikos Theotokopoulos, czyli El Greco.

  Dzieło hiszpańskiego malarza El Greco "Ekstaza św. Franciszka” będzie wystawione na Zamku Królewskim od 16 września do 31 października. Szczegóły na stronie www.zamek-krolewski.pl.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół