• facebook
 • rss
 • Druga zastępczyni Tuska

  Mariusz Majewski

  dodane 17.09.2014 11:31

  Do Brukseli wyjeżdża nie tylko premier, ale także poseł Donald Tusk. W Sejmie zastąpi go najprawdopodobniej dobrze znana w Warszawie specjalistka od kultury. Nie tylko wysokiej, ale nawet podziemnej.

  Ewa Czeszejko-Sochacka jest pierwszą kandydatką na ławce rezerwowej Platformy Obywatelskiej, która może wejść do Sejmu w miejsce Donalda Tuska. W wyborach parlamentarnych w 2011 r. zdobyła 2466 głosów. Zajęła dwunaste miejsce, podczas gdy partia zgarnęła jedenaście miejsc. Miłośniczka poezji Norwida i piłki nożnej przyznawała wówczas otwarcie, że czeka, aż zwolni się dla niej mandat. Wszystko wskazuje na to, że się doczekała. Może zostać drugą zastępczynią Tuska.

  Przed wyborami w 2011 r. pisała na swojej stronie internetowej, że "dzięki większej obecności nas, kobiet w polityce agresja i niezdrowa rywalizacja odejdą w zapomnienie". I z kultury została zapamiętana. W podwójnym znaczeniu słowa kultura. Głównie dzięki dwom historiom.

  Była pełnomocnikiem prezydent miasta ds. Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Walkę o tytuł przegrała z Wrocławiem. Liczył się jednak nie tylko efekt, ale także styl. O jej konflikcie z warszawskimi animatorami kultury media pisały jeszcze w czasie trwania konkursu. Padały stwierdzenia o marnowaniu pieniędzy. Sprawa nie jest błaha, bo miasto w ciągu czterech lat przeznaczyło na walkę o tytuł ESK prawie 16 mln zł. E. Czeszejko-Sochacka po porażce przeskoczyła do pracy w Centrum Komunikacji Społecznej. "Gazeta Wyborcza" opublikowała rozliczenie tych czterech lat, wytykając tam niedokładności i niejasności.

  Z ratusza odeszła w związku z drugą historią, w której kultura oznacza zwykłą kindersztubę. W październiku 2011 r. jeden z tabloidów opublikował zdjęcia i opisał nagranie, które otrzymała redakcja. Widać, jak na parkingu podziemnym z mercedesa wysiada kobieta, podchodzi i rysuje samochód, który lekko zastawił jej wjazd. Poszkodowany właściciel auta, powołując się na nagranie z monitoringu, jako sprawcę podał Ewę Czeszejko-Sochacką, która przyznała się do winy i przepraszała "za to nieumyślnie zdarzenie".

  Do wyborów w 2011 r. szła z hasłami finansowania kultury na poziomie minimum 1 proc. budżetu państwa i odpolitycznienia mediów publicznych. Postulowała in vitro i legalizację związków partnerskich. Opowiadała się za wprowadzeniem do Kodeksu Karnego przestępstwa z "nienawiści motywowanej uprzedzeniami na tle płci, tożsamości płciowej oraz orientacji seksualnej".

  Przyświecało jej hasło "Więcej kultury w polityce". Biorąc pod uwagę dwie wspomniane historie, a także program niedoszłej i potencjalnej pani poseł, byłaby to może zabawna puenta. Gdyby nie była prawdziwa.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • nerwus
   17.09.2014 19:07
   Czemu ten artykuł ma służyć? Chyba sianiu chrześcijańskiej nienawiści. "Kto pierwszy rzuci kamień ...."
  • nerwus
   18.09.2014 23:46
   Jeżeli nie umiesz nic dobrego powiedzieć o drugiej osobie, to powinieneś przemyśleć swoje chrześcijaństwo. "niewiasto nikt Cię nie potępił ...". Nie ja tą Panią wybierałem i nie mnie ona będzie reprezentować, dlatego nie mogę oceniać jej "prognozowanych" zachowań. To podłe!
  • czytajaca
   19.09.2014 10:08
   Serce mi mówi, że coś z tą kulturą nie tak
  • nerwus
   20.09.2014 18:22
   Kochany Krzyśku, podaj mi po nie pomne kiedy to ostatnio GN napisał coś dobrego o polityku z nie jego linii. Nie ma ludzi tylko złych. Wcielone zło to szatan.
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół