• facebook
 • rss
 • Trzymajcie się Dobrej Nowiny

  Agnieszka Kurek-Zajączkowska

  dodane 17.10.2014 09:04

  Z okazji liturgicznego wspomnienia św. Łukasza Ewangelisty środowiska medyczne spotkały się z abp. Henrykiem Hoserem w katedrze praskiej.

  Uroczystości rozpoczęły się Eucharystią, po której w podziemiach świątyni zostały wręczone medale pamięci diecezji warszawsko-praskiej dla przedstawicieli służby zdrowia działających dla dobra pacjenta i rozwoju medycyny.

  Uczestniczyły w nich poczty sztandarowe Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych Polskich, Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych.

  - Św. Lukasz z zawodu był lekarzem i mimo upływu 2 tys. lat jest dla nas postacią modelową, bo natura człowieka się nie zmienia, a zmienia się jedynie kultura - mówił abp Henryk Hoser podczas Mszy św., którą koncelebrowało 13 kapłanów, w tym ks. prof. dr hab. Stanisław Warzeszak krajowy duszpasterz służby zdrowia.

  Biskup zasugerował, by przedstawiciele zawodów medycznych, na wzór swojego patrona, uczestniczyli w samotności drugiego człowieka podczas jego choroby i bólu.

  - Ale w całym procesie leczenia nie można pominąć samotności lekarzy, pielęgniarek i położnych, którzy na dyżurze muszą podejmować trudne decyzje. Ważne, by przy tym pamiętali, że nie są wszechmocni – mówił biskup praski.

    Agnieszka Kurek-Zajączkowska /Foto Gość Za wzór dla medyków, farmaceutów i laborantów abp Henryk Hoser postawił samego Jezusa. Przypomniał, że zawody medyczne, to powołanie.

  - Nawet nie w sensie religijnym, a społecznym. To też zawody zaufania i jednocześnie nobilitacja - zauważył arcybiskup warszawsko-praski.

  Zwrócił się też bezpośrednio do zgromadzonych w świątyni przedstawicieli środowiska medycznego i studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

  - To wy jesteście posłani do drugiego człowieka. I sami też zachowujcie się jak na człowieka przystało. Nie bądźcie źródłem konfliktu. Gdy wchodzicie do sali operacyjnej lub sali chorych, macie przynosić pokój w czasie wielkiego niepokoju pacjenta. Wzbudzajcie nadzieję. Trzymajcie się Dobrej Nowiny kiedy nastaje kultura śmierci. Propozycja świętości jest dla was imperatywem, który Bóg zleca. Nie jako nakaz, a możliwość.

  Po Mszy św. w podziemiach katedry floriańskiej medalami pamięci diecezji warszawsko-praskiej zostało odznaczonych pięć osób, m.in. Konstanty Radziwiłł, sekretarz Naczelnej Izby Lekarskiej.

  W sobotę 18 października o godz. 17 w kościele ss. wizytek przy Krakowskim Przedmieściu 34 zostanie odprawiona Msza św. , a po niej odmówiony Różaniec i wystawiony Najświętszy Sakrament. W niedzielę również o godz. 17, ale w parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu medycy włączą się w obchody 30. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół