• facebook
 • rss
 • Pomóż zło dobrem zwyciężać

  Tomasz Gołąb

  dodane 19.10.2014 21:52

  - Bł. ks. Jerzy jesteś nadal czytelnym i aktualnym wzorem dla świata. Pomóż nam głosić prawdę, gdy inni milczą. Okazywać miłość i szacunek, gdy inni sieją nienawiść. Przebaczać, gdy inni tego nie potrafią. Modlić się, gdy inni przeklinają - prosił w homilii bp Józef Guzdek.

  Na Żoliborz, w 30. rocznicę męczeństwa ks. Jerzego przyjechały tłumy pielgrzymów z całej Polski. Kilkanaście tysięcy wiernych uczestniczyło w uroczystościach ku czci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

  Przy grobie i wokół sanktuarium na Żoliborzu ustawiono setki zniczy, tysiące kwiatów ułożono przy grobie męczennika. Kamienny krzyż objęty różańcem z polnych kamieni otoczyli górnicy, górale, hutnicy i służba zdrowia i pielgrzymi z całej Polski. Mszę św. koncelebrowaną przez ponad setkę kapłanów odprawił biskup polowy Józef Guzdek.

  - Bł. ks. Jerzy jest nadal czytelnym i aktualnym wzorem dla świata. Jego wiara, zaufanie Bogu, nauczanie i dokonania wykraczają poza dzieje polskiej martyrologii - powiedział bp. Józef Guzdek, nazywając ks. Popiełuszkę jednym z największych proroków XX wieku, zesłanych przez Boga, by kształtował prawe ludzkie sumienia zdolne rozróżniać dobro od zła.

    Tomasz Gołąb /Foto Gość

  Biskup polowy wymienił kilka prawd, których nauczał swoim życiem ks. Jerzy.

  - Wielokrotnie przekonywał, że nie wolno pozostać biernym i nie reagować na łamanie podstawowych praw człowieka oraz poniżanie jego godności. Uważał, że bezczynność zwyczajnych, uczciwych ludzi rozzuchwala sługi zła. Dlatego wiele razy zachęcał do aktywności: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj” (Rz 12,21). A więc walcz, zmagaj się z grzechem i siłami ciemności. Musisz być czytelny i jednoznaczny w swoich wyborach. W jednej z homilii przestrzegał przed kolaboracją ze złem mówiąc: „Nie zachowasz w pełni godności, gdy w jednej kieszeni będziesz nosił różaniec, a w drugiej książeczki innej ideologii. Nie możesz jednocześnie służyć dwom panom. Musisz dokonać wyboru, ale dokonać go po głębokim przemyśleniu” - przypomniał bp Józef Guzdek.

  W Eucharystii wzięła udział rodzina i krewni bł. ks. Jerzego, a także związkowcy "NSZZ Solidarność", kapelani "Solidarności", parlamentarzyści i władze samorządowe.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół